• 2014-11-13

Kraina szczęścia w cyklu Akademii PLANETE+ DOC

15 listopada o godzinie 14.00 odbędzie się w  Kinie Iluzjon w Warszawie pokaz produkcji francusko-fińskiej Kraina szczęścia (Happiness) w reżyserii Thomasa Balmèsa, prezentowanej w ramach cyklu pokazów filmów dokumentalnych Akademii PLANETE+ DOC.

„Kraina szczęścia" reż. Thomas Balmès (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kraina szczęścia" reż. Thomas Balmès (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym czasie organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 4-6 lat  do małego foyer na warsztat Teatr jest zabawą. Natomiast pociechy w wieku 7-12 lat obejrzą w mniejszej sali kina skierowane specjalnie do nich filmy dokumentalne, a także zachęcone zostaną do udziału w rozmowie. Wstęp dzieci z rodzicami na wydarzenie jest bezpłatny.

Kraina szczęścia (Happiness) opowiada o burzliwych dziejach państwa znajdującego się w Himalajach w południowej Azji. Ponad 90% mieszkańców jest zatrudniona w leśnictwie i rolnictwie, a dopiero w latach 70. XX wieku powstały tu pierwsze obiekty przemysłowe. W 1972 roku z inicjatywy króla Jigme Singye Wangchucka wymyślono w Bhutanie wskaźnik szczęścia narodowego brutto (GNH), który przyczynił się do powstania Światowego Indeksu Szczęścia (HPI). Społeczeństwo Bhutanu należy do najszczęśliwszych na świecie, pomimo, że poziom życia wcale nie jest tu najwyższy. Dostęp do internetu ma zaledwie 15 tysięcy użytkowników, a posiadaczy telefonów komórkowych jest 23 tysiące. Film śledzi proces upowszechniania telewizji w Bhutanie w górskiej wiosce Laya, położonej daleko w Himalajach i będącej ostatnim miejscem, w którym nie ma dostępu do elektryczności i w którym nie działa telewizja. Dziewięcioletni chłopiec o imieniu Peyangki, który został oddany przez matkę do klasztoru, bardzo chce mieć telewizor i wierzy, że dzięki temu będzie w życiu szczęśliwy. Gdy jego wuj decyduje się na zakup odbiornika, musi udać się w tym celu w trzydniową podróż do stolicy kraju – Thimphu. Telewizor zapewni chłopcu dostęp do 46 stacji przez 13 godzin dziennie, ale jak wpłynie to na osobowość dziecka, które przez tyle lat żyło w izolacji od świata komercji, pieniądza i showbisnessu?

Akademia PLANETE+DOC
15 listopada 2014 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz