• 2014-11-13

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – między zapisanym a żywym

Stowarzyszenie Grupa Studnia O. zaprasza na dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania Litery i słowa, który będzie odbywał się od 19 do 23 listopada w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

IX Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

IX Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W Festiwalu wezmą udział artyści z różnych stron świata, znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru. Tegoroczny festiwalowy podtytuł to Litery i słowa – w programie pojawią się więc widowiska, które zaczynają się od tego właśnie momentu w połowie drogi – między tym, co zapisane, a tym, co żywe, mówione, odegrane, wyśpiewane.

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) i Arasha Moradiego (Iran) na podstawie perskiej Księgi Królewskiej – Szahname.

Wydarzeniem Festiwalu będą spektakle Dana Yashinsky’ego z Kanady, który w kameralnych opowieściach przypomni o tym, jak silnie historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą.

Formę z pogranicza literatury i żywej opowieści zaprezentują Peter Łyczkowski i Adam Bauman w Zbyt głośnej samotności wg Hrabala – spektaklu w formule Czytagrania – czyli słuchowiska tworzonego na żywo.

Mamuna czyli baba – dziwo to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima Czary i czarty polskie, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonaniu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songin i Dominika Gąsowskiego.

Wędrowcy i opowieści to historia o tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników. Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślanka opowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawszy kulminacją Festiwalu będzie Noc opowieści (w tym roku Grim Grimm – świętujemy symetryczną 202. rocznicę wydania tych baśni), w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer (Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.

IX Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Opowiadania Litery i słowa
Od 19 do 23 listopada 2014 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz