• 2014-11-12

Nowe otwarcie w ICE Kraków

23 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Będzie to wielka gala jubileuszowa Nowe otwarcie, obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, jak również pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała.

Sinfonietta Cracovia, fot. Michal Massa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sinfonietta Cracovia, fot. Michal Massa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji jubileuszu wspólnie z orkiestrą wystąpi jeden z najwybitniejszych harfistów naszych czasów, Xavier de Maistre – również po raz pierwszy w Krakowie. Ten francuski wirtuoz – solista, pierwszy w historii wytwórni płytowej RCA/Sony Classical harfista na ekskluzywnym kontrakcie, na co dzień występuje z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Wiener Philharmoniker, Chicago Symphony, czy Orchestre de Paris, pod batutą takich mistrzów, jak: Simon Rattle i Riccardo Muti. W ICE Kraków, wspólnie z Sinfoniettą pod dyrekcją Dybała, wykona niezwykle popularne Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo – i tu ciekawostka – w oryginalnej wersji kompozytorskiej na harfę i orkiestrę.

Sinfonietta Cracovia swoje powstanie przed 20. laty zawdzięcza w dużej mierze Krzysztofowi Pendereckiemu i dlatego gala jubileuszowa odbędzie się w dniu jego urodzin, a dostojny Jubilat zadyryguje swoimi utworami osobiście. Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się, że będziemy świętować razem – powiedział Krzysztof Penderecki. Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostaną one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego.

Tancerz i choreograf Daniel Stryjecki, po głośnym sukcesie swoich realizacji na rozdaniu Paszportów Polityki, przygotował sugestywną wizualizację graficzno-taneczną w autorskiej technice efektu Hallo do Anaklasis Krzysztofa Pendereckiego. Z ekscytacją czekam na to zderzenie awangardowej muzyki Mistrza z nowymi mediami i mam nadzieję, że taki sposób prezentacji jeszcze bardziej zachęci szeroką publiczność, w szczególności ludzi młodych, do kontaktu z muzyką z najwyższej półki – wyznał Jurek Dybał, nowy Dyrektor Sinfonietty.

Koncert zwieńczy przebój muzyki klasycznej – Symfonia z nowego świata Antonina Dvořáka. Kompozycją zadyryguje nowy dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał. Do sugestywnego podtytułu Symfonii Dvořáka nawiązuje tytuł gali – Nowe otwarcie, które odnosi się do artystycznej działalności zespołu i jego wizerunku pod nową dyrekcją.

W dniach 25–30 listopada, 20 muzyków Sinfonietty wykona na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w przestrzeni publicznej miasta, nierzadko w bardzo nietypowych lokalizacjach.

Gala Jubileuszowa Nowe otwarcie
23 listopada 2014 roku
Centrum Kongresowe ICE
Kraków

Dodaj komentarz