R.E.P.: 10 lat. O metodzie w Labiryncie

Od 21 listopada w Galerii Labirynt w Lublinie będzie można oglądać wystawę ukraińskiej grupy pt. R.E.P.: 10 lat. O metodzie.

R.E.P., „Untitled Action” (źródło: materiały prasowe organizatora)

R.E.P., „Untitled Action” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie była nie tylko polityczną manifestacją, bojkotem zafałszowanych wyników głosowania. Niespodziewanie stała się początkiem ruchów społecznych i – co ciekawe – także artystycznych. Atmosfera rewolucji i przewrotu szczególnie mocno wpływała na ludzi młodych. Możliwość uzyskania wolności wypowiedzi artystycznej, jaka pojawiła się wraz z Pomarańczową Rewolucją sprawiła, że spontanicznie powstała grupa R.E.P..

Nikomu wówczas nieznani członkowie grupy stali się w krótkim czasie, liczącym się głosem młodego pokolenia artystów Ukrainy. Od 2006 roku grupę tworzą: Ksenia Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Lesia Khomenko, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna. Z nimi właśnie utożsamiana jest sztuka ukraińska ostatniego dziesięciolecia. Zarówno R.E.P., jak i tworzący tę grupę artyści są niezwykle aktywni – biorą udział w najważniejszych prezentacjach sztuki współczesnej, takich jak Biennale w Wenecji, Lionie, Tel Awiwie czy Moskwie, wystawiali w Palais de Tokyo (Paryż), Pinakotece (Monachium), ZKM (Karlsruhe), MUMOK (Wiedeń), jak również w warszawskiej Zachęcie, MSN i Zamku Ujazdowskim.

Wystawa w Galerii Labirynt jest pierwszą tak dużą prezentacją grupy w Polsce, obejmującą zarówno prace stworzone wspólnie, jak i indywidualne prace członków grupy.

R.E.P. – Ksenia Gnylytska, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Lesia Khomenko, Volodymyr Kuznetsov, Lada Nakonechna

R.E.P.: 10 lat. O metodzie
Wernisaż: 21 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 28 grudnia 2014 roku
Galeria Labirynt w Lublinie
ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz