Raphael Vella – spotkanie z maltańską sztuką w warszawskim ASP

Od 2 grudnia w Sali Senatu warszawskiego ASP będzie można oglądać wystawę prac Raphaela Vella pt. Wychowanie rewolucjonisty. Spotkanie z maltańską sztuką współczesną.

Raphael Vella, „Arcadia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Raphael Vella, „Arcadia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Raphael Vella (ur. 1967, Malta) jest współczesnym artystą, który pracuje z różnymi środkami wyrazu, zwłaszcza ze starymi książkami, tekstami i obrazami z różnych dyscyplin takich jak nauki społeczne i medycyna. Vella wystawiał swoje prace na arenie międzynarodowej: we Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoszech, Nowej Zelandii, Argentynie i w wielu ważnych miejscach, takich jak na Biennale w Wenecji oraz Modern Art Oxford w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwsza indywidualna wystawa tego artysty w Polsce, niektóre z wystawionych tutaj rysunków nigdy i nigdzie wcześniej nie były prezentowane. Wystawa ta doszła do skutku dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Malcie oraz Ambasady Malty w Warszawie.

Niełatwo jest zapomnieć o przeszłości. Moje rysunki na stronach książek kładą na to duży nacisk a jednocześnie próbują usunąć przeszłość poprzez wykreślanie kolejnych linii tekstu. Wszystkie rewolucje, począwszy od ruchów awangard artystycznych aż do przewrotów politycznych, były zgodne, iż do ostatecznej transformacji i paradoksalnie, do przeżycia społeczeństwa, sztuki i wolności, niezbędna jest amnezja. (…)

Raphael Vella

Raphael Vella, Wychowanie rewolucjonisty. Spotkanie z maltańską sztuką współczesną
Wystawę można oglądać od 2 grudnia 2014 roku do 9 stycznia 2015 roku
Sala Senatu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa

Dodaj komentarz