Andrzej Gieraga w mia Art Gallery

Mistrz kształtu i światła, abstrakcjonista i geometrysta, Andrzej Gieraga, zaprezentuje swój malarski dorobek we wrocławskiej mia Art Gallery. Wystawę prac z lat od 2006 do najnowszych będzie można oglądać od 14 listopada.

Andrzej Gieraga, „Formacja IIIa”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Gieraga, „Formacja IIIa”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Gieraga 2014 zostanie pokazany przekrój prac artysty od małych grafik (m.in akwaforty, reliefy, mezzotinty) po duże malarskie realizacje reliefowe, w tym autorskie tonda ( doskonałe w formie i wykonaniu koła o średnicy 120cm). W sumie ponad 80 obiektów w niezwykłej industrialnej przestrzeni z widokiem na Odrę, przy ul. Staromłyńskiej 4 – nowym miejscu sztuki na mapie Wrocławia.

Ogromna rozpiętość dzieł i jednocześnie absolutnie spójna formalnie twórczość Gieragi dowodzi świadomej, konsekwentnie realizowanej strategii twórczej. Gieraga to, jak pisze o nim Bożena Kowalska:

… rozpoznawalna indywidualność artystyczna. Do jej specyfiki należało, że wybrał spośród wszystkich możliwości język geometrii dla swojej sztuki i to, że we wszystkich realizacjach głównym elementem kształtującym jego dzieło było i jest światło.

Widzowie wystawy będą mieli okazję odkryć, jak światło zmienia i świadomie uzupełnia prace malarza. Andrzej Gieraga to również twórca pełnych prostoty i harmonii, komplementarnych względem siebie, układów kompozycyjnych, wyróżniających się perfekcyjnym, doskonałym wykonaniem. W ten oto sposób powstaje cisza – przestrzeń doświadczenia jego kojącej zmysły dojrzałej sztuki.

Andrzej Gieraga – urodzony w 1934 roku w Śliwnikach, woj. łódzkie. Profesor zwyczajny ASP w Łodzi, gdzie do 2005 roku wykładał. W latach 1994-2014 pracował na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny), pełniąc od 2008 roku funkcję kierownika Katedry Malarstwa i Rysunku. Od 2014 roku pracuje na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową, cyfrową i użytkową. Zrealizował ponad 70 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Szeroko nagradzany, między innymi na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 1972 roku nagroda główna, w 1974 nagroda publicystów kulturalnych, w 2006 nagroda ZPAP.

Złote Grono, Zielona Góra – medal z wyróżnieniem i nagroda dziennikarzy w 1973, I nagroda w 1977, Grand Prix w 1979. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1973, 1987, 1990 roku. Nagroda Prezydenta m. Katowice na II Triennale grafiki Polskiej w Katowicach w 1997 roku. Złoty medal z Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta R.P. w 2006 roku. Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012.

Prace w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą, między innymi: Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łódź, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia w Radomiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Centrum Sztuki Studio w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe w Chełmie i inne muzea okręgowe, Museo de Arte Contemporanea w Sao Paulo, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Miasto Talla, Sammlung Vass w Budapeszcie, L’Europe des Graveurs Grenoble Bibliotheque Municipale de Grenoble, Kulturzentrum Marlet Beratzhausen, Batuz Fundation Sachsen Altzella, Mondriaanhaus w Amersfoort, kolekcje prywatne w kraju i za granicą. Jest autorem realizacji ściennych, takich jak supraporty we wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi: w Złotej Sali (1976-78) i Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina (1988-1989).

Poza pracą artystyczną i naukową prowadził i prowadzi aktywną działalność organizacyjną i społeczną, popularyzującą sztukę. Był twórcą i wieloletnim opiekunem uczelnianego konkursu im. Władysława Strzemińskiego zorganizowanego dla studentów po raz pierwszy w 1983 roku i odbywającego się do dzisiaj. W 1990 roku utworzył w macierzystej uczelni Galerię 261. W wyniku działalności galerii (1995-2005), na prośbę prowadzącego skierowaną do artystów, powstała bogata kolekcja dzieł sztuki przekazanych uczelni przez twórców polskich i zagranicznych. Współtworzył galerię Krótko i węzłowato na Politechnice Łódzkiej. Mieszka i tworzy w Łodzi.

Gieraga 2014
Wystawę będzie można oglądać od 14 listopada do 4 grudnia 2014 roku
mia Art Gallery
ul. Staromłyńska 4
Rezydencja Piasek, Wrocław

Dodaj komentarz