Patrick Modiano podwójnie w listopadzie

10 listopada nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się powieść tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla – Patricka Modiano pt. Przejechał cyrk. Dwa tygodnie później do księgarń trafi kolejna książka noblisty – Zagubiona dzielnica.

Patrick Modiano – „Przejechał cyrk”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Patrick Modiano – „Przejechał cyrk”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Patrick Modiano – urodzony w 1945 roku na przedmieściach Paryża Patrick Modiano, syn aktorki i biznesmena, zadebiutował w roku 1968. Pierwszym jego czytelnikiem i tym, który wprowadził debiutanta w świat literatury, był Raymond Queneau. Kolejne, pisane dość regularnie, krótkie powieści Modiana budziły zainteresowanie krytyki, a także przynosiły autorowi prestiżowe nagrody, z nagrodą Akademii Francuskiej (1972) i Nagrodą Goncourtów (1978) na czele. W roku 2014 został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.

10 listopada ukaże się powieść Modiano pt. Przejechał cyrk. Nie wiadomo, z jakiego powodu młody bohater powieści zostaje wezwany na przesłuchanie. Wydarzenie to jednak splata jego losy z losami pewnej dziewczyny. Im dłużej ją zna, tym mniej o niej wie. Dzieli z nią codzienność, upływającą przeważnie na wędrówkach po Paryżu, coraz bardziej obcym i mglistym, i spotkaniach z nieznajomymi, skrywającymi coraz więcej tajemnic. I miasto, i jego mieszkańcy wciąż wydobywają z pamięci bohatera przeszłość. Szczegóły topografii zamiast oświetlać wspomnienia, wywołują uczucie pustki i zerwanych więzi. Wszystkie wysiłki, by ustalić, kim jest dziewczyna, w której się zakochał, aby odgadnąć, kim są mężczyźni, z którymi zaczynają go łączyć niejasne sprawy, zdają się nie prowadzić donikąd.

Z kolei 25 listopada zaprezentowana zostanie kolejna powieść noblisty Zagubiona dzielnica. Na spotkanie z japońskim wydawcą do Paryża przyjeżdża poczytny angielski powieściopisarz. Ambrose Guise przez lunetę spogląda na miasto, które zdaje mu się odległe, jakby z innej planety. Dwadzieścia lat wcześniej jego serce biło w jednym rytmie z tym miastem, jego życie wpisane było w paryskie ulice. Wplątany w niezrozumiałą dla niego samego aferę kryminalną musiał opuścić Paryż. Teraz jest tu znów. Chciałby odnaleźć to miasto, odnaleźć kobietę, którą niegdyś poznał, znaleźć samego siebie.

Patrick Modiano – „Zagubiona dzielnica”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Patrick Modiano – „Zagubiona dzielnica”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Patrick Modiano, Przejechał cyrk
Państwowy Instytut Wydawniczy
Premiera: 10 listopada 2014 r.

Patrick Modiano, Zagubiona dzielnica
Państwowy Instytut Wydawniczy
Premiera: 25 listopada 2014 r.

Dodaj komentarz