Magda Franczak o kryjówkach z papieru w Mieszkaniu Gepperta

Od 14 listopada we wrocławskim Mieszkaniu Gepperta będzie można oglądać wystawę prac Magdy Franczak z udziałem Yael Frank pt. Kryjówki z papieru.

Magda Franczak, „Zejście”, Galeria Labirynt, fot. Diana Kolcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Franczak, „Zejście”, Galeria Labirynt, fot. Diana Kolcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa pt. Kryjówki z papieru jest częścią długoterminowego, artystycznego projektu Magdy Franczak pt. Pałac Lodowy, zainspirowanego skandynawską powieścią Tarjei Vesaas o tym samym tytule. Książka pt. Pałac Lodowy z 1963 roku to historia krótkiej, lecz bardzo intensywnej przyjaźni dwóch dorastających dziewczynek, która przerwana zostaje śmiercią jednej z nich. Naturalny krajobraz wraz z jego przemianami, zachodzącymi na skutek zmian pór roku, stają się tłem dla przedstawienia silnej, niewytłumaczalnej więzi między bohaterkami powieści, a także całej lawiny emocji towarzyszących ich spotkaniu.

Tytułowy Pałac Lodowy zachwyca i przeraża zarazem. Zamarzające jezioro trzeszczy złowrogo, pod lodem jednak toczy się życie. Pałac kusi swym blaskiem, przyciąga skrywaną tajemnicą. Z jednej strony czaruje i zniewala, z drugiej – staje się przyczyną tragedii.

Jak mówi sama artystka, Magda Franczak:

To emocja, powidok pozostały po przeczytaniu książki stał się punktem wyjścia do własnej historii, będącej opowieścią o relacji człowieka z przyrodą, o relacji przyrody ze śmiercią. Nieustającym cyklu obumierania i wzrostu.

Cały projekt Pałac Lodowy ma strukturę książki, a kolejne wystawy stanowią jej rozdziały. W styczniu 2014 roku Magda Franczak zaprezentowała pierwszą odsłonę projektu pt. Zejście w Galerii Labirynt w Lublinie. Chłód oraz wizualne właściwości użytych przez artystkę materiałów (lustro, metal, szkło) pozwoliły skonstruować rodzaj „lodowego” pejzażu nawiązującego atmosferą do wyjątkowego nastroju powieści Vesaas.

Do kolejnego etapu projektu Magda Franczak zaprosiła izraelską artystkę Yael Frank, z którą po raz pierwszy spotkały się w Lublinie w 2012 roku, podczas wystawy Frank w Galerii Labirynt. Przez rok artystki prowadziły korespondencję rysunkową wysyłaną pocztą tradycyjną z Lublina do Tel Avivu i z powrotem. Powstała fikcyjna postać Pani Frankczak będąca dwugłosem artystek. Wystawa pt. Lód topnieje, Pani Frankczak w warszawskim Miejscu Projektów Zachęty stała się owocem ich wspólnego dialogu.

Trzecia odsłona projektu – wystawa pt. Kryjówki papieru w Mieszkaniu Gepperta z jednej strony podsumuje pierwszy etap projektu, z drugiej zaś pójdzie krok dalej, odsłoni to, co skrywał topniejący lód.

Projekt Pałac Lodowy będzie miał swoją kontynuację także w 2015 roku w formie wystawy w galerii Manhattan w Łodzi (Sen o mostach przyprószonych śniegiem) a także w formie artystycznej książki będącej naturalną konsekwencją projektu.

Kurator: Anna Stec

Magda Franczak (ur. 1978 r.) – absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami, od malarstwa, przez rysunek, fotografię, do performance. Projektuje kostiumy, scenografie. Brała udział m.in. w wystawach: Lód topnieje pani Franczak w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2014), Stany przejściowe w BWA Zielona Góra (2011), Genealogie pracy w Galerii Arsenał w Poznaniu (2013), Zejście w Galerii Labirynt w Lublinie (2014). Mieszka i tworzy w Lublinie.

Magda Franczak z udziałem Yael Frank, Kryjówki z papieru
Wernisaż: 14 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 12 listopada 2014 eoku
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław

Dodaj komentarz