• 2014-11-07

3. urodziny Centrum Designu Gdynia

Badanie nowego kształtu gdyńskiego fontu z początku lat 30-stych, re:design gdyńskiego szyldu, dyskusja na temat grafiki w przestrzeni publicznej, warsztaty typograficzne dla dzieci. To tylko część programu zaproponowanego z okazji 3. urodzin Centrum Designu Gdynia. W dniach od 25 do 29 listopada w PPNT Gdynia będzie się mówić o przestrzeni miejskiej widzianej z nieco innej perspektywy.

3. urodziny Centrum Designu Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. urodziny Centrum Designu Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto to nie tylko układ urbanistyczny i wygląd budynków. To również kody wizualne w postaci grafik i typografii. Szyldy, banery, logotypy wrastają w naturalną tkankę miasta stając się jego integralną częścią. Nieumiejętnie zaprojektowane, zamiast budować czytelny przekaz, szpecą i zaśmiecają nasze ulice.

W programie warsztaty dla dzieci, profesjonalistów i amatorów, wykłady i dyskusję z ekspertami w dziedzinie estetyki przestrzeni miejskiej, wystawa typograficzna oraz…dizajn prywatka! Do współpracy zaroszono partycypantów-aktywistów, którzy piszą, edukują, tworzą kolektywy, podejmują twórcze inicjatywy. To graficy, pasjonaci, społecznicy, którzy dążą do realnej zmiany przestrzeni publicznej poprzez reinterpretację istniejących form zapisu komunikatu wizualnego.

Podczas warsztatów z Marianem Misiakiem i Rene Wawrzkiewiczem grupa trójmiejskich typoaktywistów nada nowy kształt odnalezionemu gdyńskiemu fontowi z początku lat 30. Wraz ze Stowarzyszeniem Traffic Design będzie można przeprojektować jeden z gdyńskich szyldów. Dla dzieci przygotowano warsztaty graficzne i typograficzne, które poprowadzą: Jan Bajtlik, BangBang Design oraz IDEYKA. Głos zostanie oddany również projektantom, którzy zaprezentują się podczas Behance Portfolio Review.

Podsumowaniem kilkudniowych urodzin będą wykłady i dyskusja panelowa z udziałem Michała Grzegorzaka – BWA Wrocław, Patryka Hardzieja – grafika, Mariana Misiaka – grafika/aktywisty, Jacka Piątka – plastyka Miasta Gdyni, Rene Wawrzkiewicza – Pracownia Krytyki Dizajnu, Jacka Wielebskiego, Mateusza Żywickiego – Traffic Design. Na koniec goście spotkania będą mogli podzielić się z nami swoim pomysłem na grafikę w mieście.

3. urodziny Centrum Designu Gdynia
Od 25 do 29 listopada 2014 r.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Gdynia

Na warsztaty obowiązują zapisy. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Dodaj komentarz