Mario Vargas Llosa. Biografia i nowa powieść noblisty

3 listopada w Wydawnictwie Znak swą premierę miała biografia Mario Vargasa Llosy autorstwa Tomasza Pindla. Tego samego dnia ukazała się też najnowsza powieść noblisty zatytułowana Dyskretny bohater.

Tomasz Pindel „Mario Vargas Llosa. Biografia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Pindel „Mario Vargas Llosa. Biografia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mario Vargas Llosa. Biografia

Tomasz Pindel stworzył portret wybitnego pisarza, polityka, a także męża i ojca, buntownika i skandalisty, człowieka niepokornego i pełnego sprzeczności. Dotarł nie tylko do samego pisarza, ale także do jego rodziny, przyjaciół i wrogów oraz uzyskał pełny dostęp do jego osobistych archiwów. Nie unikał tematów kontrowersyjnych i drażliwych, ujawniając niepublikowane dotąd fakty z prywatnego życia noblisty.

Zawsze wydawało mi się, że pisanie o życiu innego człowieka zawiera w sobie dużą dozę bezczelności, zwłaszcza kiedy miałem w końcu stanąć twarzą w twarz z takim człowiekiem i powiedzieć: Dzień dobry, pierwszy raz mnie pan na oczy widzi, ale właśnie piszę pańską biografię i chciałbym dopytać o parę drobiazgów… Ale mówiąc szczerze, jak o tym teraz myślę, to mam wrażenie, jakbym jednak tego nie przeżył, tylko o tym przeczytał…

Tomasz Pindel

Tomasz Pindel – autor powieści i publikacji literaturoznawczych, do niedawna wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ. Specjalizuje się w przekładach literatury latynoskiej, jest także współautorem audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga Poczytane. Pracownik Instytutu Książki, współpracuje z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym.

Dyskretny bohater

Biznesmen Felicito Yanaque, zakochany do szaleństwa w uwodzicielskiej Mabel, podejmuje nierówną walkę z bezwzględnym szantażystą. Don Rigoberto i ponętna Lukrecja całe dnie spędzają w łóżku, nie podejrzewając zagrożenia, jakim jest tajemniczy przyjaciel ich syna Fonsita. Tymczasem w innej części Peru sędziwy Ismael Carrera płata swoim synom szatańskiego figla, planując perfidną zemstę. Kto z nich okaże się dyskretnym bohaterem?

W najnowszej, trzymającej w napięciu powieści Mario Vargas Llosa serwuje wykwintny koktajl tajemnic, namiętności i zemsty, gdzie miłość i zdrada noszą jedno imię. Noblista wodzi czytelnika za nos, snując intrygę, w której wszyscy są podejrzani. Ta powieść spodoba się miłośnikom Szelmostw niegrzecznej dziewczynki i Pochwały macochy.

Mario Vargas Llosa – laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Autor bestsellerowych powieści (m.in. Miasto i psyCiotka Julia i skrybaRozmowa w KatedrzeMarzenie Celta), publicysta i polityk.

Tomasz Pindel Mario Vargas Llosa. Biografia
Premiera: 3 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Znak

Mario Vargas Llosa Dyskretny bohater
Premiera: 3 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Znak

1 komentarz do artykułu “Mario Vargas Llosa. Biografia i nowa powieść noblisty”

  1. Martyna Sz.

    Biografii Llosy jeszcze nie czytałam, ale jestem właśnie po lekturze “Dyskretnego bohatera” i bardzo mi się podobało! Książka jest dość lekka, choć zawiera też wątek filozoficzny. Fanom Llosy na pewno spodoba się obecność znanych już bohaterów. Poza tym jak zwykle mamy wciągającą intrygę i świetny styl pisania.

Dodaj komentarz