Benedyktyński Instytut Kultury w Tyńcu – Światła symboli / w stronę ogrodu

Benedyktyński Instytut Kultury w Tyńcu zaprasza na warsztaty słowa i obrazu pt. Światła symboli / w stronę ogrodu, które rozpoczną się 11 grudnia. Zajęcia poprowadzą Monika Wlezień i Justyna Kamykowska.

Warsztaty słowa i obrazu. Światła symboli / w stronę ogrodu, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty słowa i obrazu. Światła symboli / w stronę ogrodu, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach cyklu warsztatów słowa i obrazu, w których, poprzez historię ogrodów oraz ich przedstawień w sztuce, będzie można zbliżyć się do zawartej w nich refleksji nad losem człowieka i jego miejscem w świecie.

Człowiek zawsze szukał obrazów, które wyrażą jego wewnętrzne doświadczenie. Ogród jest jednym z nich. Głównym celem spotkań będzie autorefleksja w kontekście znaczeń, jakie niesie sztuka, zaangażowanie własnej wrażliwości i wyobraźni.

Zadanie plastyczne na zajęciach nie jest lekcją rysunku. Poprzez doświadczenie dawnych i nowych środków wyrazu artystycznego (takich jak iluminacja, kaligrafia, instalacja czy collage) uczestnicy będą mieli możliwość głębiej poznać symboliczny język sztuk wizualnych.

Historyczne wnętrze i malownicze otoczenie tynieckiego opactwa, pomoże uczestnikom spotkań zbliżyć się do tajemnicy ogrodu jako symbolu ludzkiej kondycji i relacji z Bogiem – Stwórcą.

Autorzy projektu: Monika Wlezień, Justyna Kamykowska

Monika Wlezień – historyk sztuki, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, autor wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000-2007 kierownik Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów Arcydzieła sztuki.

W 2012 roku projekt HEAD, którego była kuratorem, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Projekt nagrodzono w konkursie EDUinspiracje objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Justyna Kamykowska – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii. W pracy artystycznej łączy inspiracje literackie i filozoficzne ze studium natury, tworząc cykle rysunkowe i malarskie inspirowane portretem i pejzażem.

Zajmuje się ilustracją dziecięcą, przygotowuje materiały edukacyjne oraz pomoce graficzne do badań naukowych z psychologii rozwojowej i pokrewnych dziedzin. Jest również autorką i współautorką programów edukacyjnych i pomocy do zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach działalności Fundacji proUkraina, której jest prezesem. Od 2008 roku współpracuje Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach działalności edukacyjnej.

Warsztaty Światła symboli / w stronę ogrodu
Warsztaty rozpoczną się 11 grudnia 2014 roku o godzinie 17.00
Zajęcia zakończą się 14 grudnia 2014 roku około godziny 14.00
Koszt: 250 zł/os. + opłata za pobyt
Adresaci: wszystkie osoby zainteresowane tematem
Zgłoszenia: Dział Rezerwacji Domu Gości, rezerwacje@jg.benedyktyni.com
Benedyktyński Instytut Kultury w Tyńcu

Dodaj komentarz