A hipopotamy żywcem się ugotowały – razem Burroughs i Kerouac

A hipopotamy żywcem się ugotowały to wspólna powieść Jacka Kerouaca i Williama Burroughsa, która ukaże się 10 listopada nakładem Wydawnictwa Czarne. To ksiązka o Nowym Jorku w latach czterdziestych, amerykańskiej bohemie i wydarzeniach poprzedzające pewne morderstwo.

William Burroughs, Jack Kerouac „A hipopotamy żywcem się ugotowały” – okładka (źródło: materiały prasowe)

William Burroughs, Jack Kerouac „A hipopotamy żywcem się ugotowały” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy się o tym dowiadują, są… William Burroughs i Jack Kerouac.

A hipopotamy żywcem się ugotowały to opowieść o wydarzeniach poprzedzających tę zbrodnię, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują amerykańską bohemę końca lat czterdziestych, wypełniając nowojorskie bary miłością, alkoholem, narkotykami, przemocą i niekończącymi się dysputami. To jedyna książka napisana wspólnie przez obu pisarzy. Na pojawienie się drukiem czekała ponad sześćdziesiąt lat.

To jedna z tych książek, które poprzedza legenda. Zabójstwo, rękopis odrzucany przez wydawców, przechowywany – jak opowiadali autorzy – pod podłogą. Co ciekawe, samo morderstwo w tej młodzieńczej opowieści Burroughsa i Kerouaca zajmuje niewiele miejsca – to przede wszystkim opowieść o Nowym Jorku w czasach wojny, o błąkaniu się po barach, o próbach zaciągnięcia się na statek. I wreszcie o tym, jak to jest, kiedy świetny temat literacki – morderstwo – przytrafia się w życiu.

Justyna Sobolewska

William Burroughs, Jack Kerouac A hipopotamy żywcem się ugotowały
Premiera: 10 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz