Polska fotograf otrzymała prestiżową nagrodę w Indiach

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) została w minioną niedzielę (2 listopada) nagrodzona w Indiach prestiżową nagrodą Abhivyakti Gaurav Samman.

Fot. Martushka Fromeast, Nanda Devi Raj Yatra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Martushka Fromeast, Nanda Devi Raj Yatra (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska fotograf jest częścią polsko-indyjskiego zespołu Stories from Himalayas pracującego nad popularyzacją spuścizny kulturowej Himalajów.

Martushka wraz z Mukeshem Khugsalem, indyjskim filmowcem i fotografem oraz Raju Pushola, foto-dziennikarzem największej indyjskiej gazety codziennej Denik Jagran fotografowała w tym roku najdłuższą i najtrudniejszą pielgrzymkę w Himalajach, Nanda Devi Raj Yatrę.

Nanda Devi Raj Yatra to także jedna z najdłuższych i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie, jej uczestnicy idą boso przez trzy tygodnie przez indyjskie Himalaje. To bardzo rzadkie wydarzenie, odbywające się raz na 12 lat. Pielgrzymka poświęcona jest kultowi Nanda Devi, bogini matki – świętej góry, najwyższej góry leżącej w całości w obrębie indyjskich Himalajów.

Co ciekawe, z górą tą wiąże się także tajemnicza polska historia. Pierwszego wejścia na wierzchołek Nanda Devi East dokonali w 1939 roku Polacy, była to jednocześnie pierwsza w historii polska wyprawa himalajska. Była to jednocześnie pierwsza polska wyprawa himalajska. Wszyscy polscy uczestnicy wyprawy zginęli tajemniczą śmiercią, a ich ciał nigdy nie odnaleziono. Sprawę badał IPN. W polskiej wersji historii mówi się wręcz o gniewie bogini Nandy.

Tymczasem Nanda Devi to w tamtym regionie bogini – matka i taka interpretacja tragicznych losów polskich himalaistów jest kompletnie nie osadzona w kontekście kulturowym związanym z wierzeniami dotyczącymi Nanda Devi.

mówi Martushka.

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest absolwentką ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin’s College of Arts and Design w Londynie. Założyła i tworzy organizację Click Academy, realizującą fotograficzne projekty kolaboratywne. Jest współtwórczynią projektu Romski Pstryk, który wystawiany był w kontekście drugiego Romskiego Pawilonu na Międzynarodowej wystawie Sztuki Biennale w Wenecji w 2012 roku oraz w Parlamencie Austrii w Wiedniu. Marta jest inicjatorką koncepcji projektu Stories from Himalayas, którego pierwsza część (o szamaniźmie w Nepalu) był realizowany w Indiach, Gruzji, Chinach, Nepalu, Polsce, Austrii i w Wielkiej Brytanii) oraz został nagrodzony w Polsce na BZ WBK Press Photo 2014.

Martushka Fromeast – nagroda Abhivyakti Gaurav Samman
Fotograf otrzymała nagrodę 2 listopada 2014 roku

1 komentarz do artykułu “Polska fotograf otrzymała prestiżową nagrodę w Indiach”

  1. LOTS OF CONGRATULATIONS FROM CORE OF MY HEART. HATS OFF TO YOU FOR YOUR COURAGEOUS EFFORTS OF COVERING NANDA RAJ-JAT YATRA IN UTTARAKHAND.

Dodaj komentarz