Srebrna Natalia – Kira Gałczyńska pisze o matce

5 listopada w Wydawnictwie Marginesy ukaże się Srebrna Natalia – opowieść-wspomnienie Kiry Gałczyńskiej o swojej matce, Natalii Gałczyńskiej, żonie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Kira Gałczyńska „Srebrna Natalia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kira Gałczyńska „Srebrna Natalia” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Srebrna Natalia – jak nazwał ją w swym wierszu jej mąż Konstanty Ildefons Gałczyński – już za życia była legendą. I do legendy przeszła miłość poety z bożej łaski – wyrażana w wierszach, których była bohaterką i adresatką. Księżniczka gruzińska, prawdziwa, nie legendarna, urodziła się i wychowała w Kaliszu, w rodzinie silnych kobiet, których pokryte patyną czasu portrety możemy zobaczyć wśród archiwalnych zdjęć prezentowanych w tej książce. I potrafiła kochać, czekać i wybaczać jak one. Wspierać, rozumieć i rozgrzeszać. A po śmieci poety – umiała nie tylko dbać o pamięć o nim, ale też o jego spuściznę, zajmując się edycją dzieł.

Tę dbałość, uwagę i szacunek wobec dorobku rodziców przekazała swojej córce – Kirze – przez wiele lat kustoszce Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, autorce książek o Zielonym Konstantym i wyborów jego dzieł. W Srebrnej Natalii – w poszerzonym między innymi o wątki gruzińskie i na nowo opracowanym wydaniu pierwszej edycji – słychać ton inny niż w pozostałych książkach Kiry Gałczyńskiej: ton niezwykłego porozumienia dwóch mądrych, znających życie kobiet, matki i dojrzałej dziś córki, które łączy wielka wzajemna miłość i miłość do Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Kira Gałczyńska pozbawionym sentymentalizmu stylem opisuje życie Natalii u boku i dla Konstantego, korzenie i niezwykłe losy jej gruzińskich przodków, a także obraz swego ojca, który – wielokrotnie fałszowany – od lat stara się przedstawiać ze swojej perspektywy, nie tylko nie unikając, ale wręcz szczególnie dużo uwagi poświęcając tematom trudnym, obrosłym plotkami czy fałszywą legendą.

Z tej książki emanuje spokój autorki, która z perspektywy dojrzałej kobiety raz jeszcze przygląda się wydarzeniom, które pamięta z dzieciństwa i lat młodości, z opowieści mamy i babci, zna z zachowanej korespondencji. I jak zawsze szuka śladów swych bliskich, wędrując po archiwach, muzeach i… strofach wierszy.

Kira Gałczyńska – biografistka, córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Natalii Gałczyńskiej. Urodziła się w Wilnie, na Zarzeczu, gdzie w latach 1934–1936 mieszkali jej rodzice. W 1936 Gałczyńscy przenieśli się do Warszawy i osiedli w pobliskim Aninie. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1956). Twórczyni muzeum imienia ojca w Praniu, redaktor i edytorka większości jego dzieł. W latach 2007–2010 członek Zarządu Fundacji Zielona Gęś imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 roku w uznaniu zasług uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy.

Kira Gałczyńska Srebrna Natalia
Premiera: 5 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz