Fabryka Sztuki zainfekowana grzybami

Od 24 października w Fabryce Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę zbiorową pt. Jak grzyby… Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem-pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Konrad Juściński, wystawa „Jak grzyby", Fabryka Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Juściński, wystawa „Jak grzyby", Fabryka Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzyby są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym. Bez nich świat pokryłby się dywanem liści i gałęzi, odcinając to co pod, od tego co nad. Stawia się je na równi z roślinami. Należą jednak do supergrupy, do której zaliczają się też zwierzęta. Rozkładają światy, pasożytują na nich, lub żyją w symbiozie. Tworzą tajemnicze, podziemne metafory.

Obiekty, obrazy pojawiające się na wystawie dotyczą emocjonalnych i naturalistycznych stanów przekształcenia, wejścia w nieznany świat zwierzęcych/roślinnych/hybrydycznych form i bytów.

Inauguracyjna prezentacja maczużnika: Jak grzyby… to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia, która zaczerni przestrzeń galerii. Zainfekuje ściany, nasyci przestrzeń mocnym zapachem wypieczonej ziemi, dotknie skłębionego świata poza granicą światła.

Kuratorki: Marta Ostajewska, Urszula Kluz-Knopek

Artyści: Michał Bugalski, Katarzyna Celek, Konrad Juściński, Urszula Kluz-Knopek, Magdalena Lara, Adrianna Lisowska, Justyna Olszewska, Marta Ostajewska, Anna Pichura, Piotr Pasiewicz, Damian Reniszyn

Projekt Woof Woof Arf Arf (magazyn i seria wystaw) jest finansowany ze środków Samorządu Doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Prace, wyłonione w procesie open-call, pojawiły się w pierwszym numerze magazynu Woof Woof Arf Arf. Pojawią się w różnych konfiguracjach na ogólnopolskich wystawach.

Artyści, których prace znalazły się w pierwszym numerze magazynu: Adriana Lisowska, Agula Swoboda, Anna Pichura, Barbara Kunicka, Bartłomiej Górny, Bartosz Czarnecki, Beata Szczepaniak, Damian Reniszyn, Diana Lelonek, Ewa Bielańczyk-Obst, Sławomir Obst, Ewa Kubiak, Gabriela Warzycka-Tutak, Izabela Liżewska, Joanna K. Malinowska, Joanna Mlącka, Justyna Adamczyk, Justyna Olszewska, Kamil Wnuk, Karol Szczur, Karolina Spyrka, Katarzyna Celek, Konrad Juściński, Krzysztof Marchlak, Magdalena Lara, Małgorzata Dudek, Marek Kucharski, Maria Szydłowska, Marta Ostajewska, Maya Wuytack, Michał Bugalski, Patrycja Dołowy, Paulina Poczęta, Paulina Stasik, Paweł Matyszewski, Piotr Pasiewicz, Roksana Kularska-Król (roxi), Urszula Kluz-Knopek, Tomasz Drewicz

Jak grzyby…
Wystawę można oglądać od 24 października do 14 listopada 2014 roku
Fabryka Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz