• 2014-11-03

Zachód czy Wschód? Debata o korzeniach Europy Środkowej

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę Zachód czy Wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy Środkowej, która odbędzie się 4 listopada w Rynku Podziemnym. Poprowadzi ją Dyrektor MHK Michał Niezabitowski, a uczestnikami będą prof. István Kovács (Budapeszt) i prof. Jan M. Piskorski (Szczecin).

„Zachód czy Wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy Środkowej” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Zachód czy Wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy Środkowej” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Europa Środkowa została swego czasu określona przez prof. Jerzego Kłoczowskiego mianem Młodszej Europy. Był to bowiem obszar, na którym dziedzictwo antyku i rozwinięta średniowieczna kultura, a także państwa oparte na ideach czerpanych z religii chrześcijańskiej, powstały z opóźnieniem w stosunku do terenów postrzymskich: Europy południowej (basenu Morza Śródziemnego) oraz zachodniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to część europejskiego dziedzictwa, celnie określona jako młodsza. Związana z tym była pewna specyfika i regionalne różnice, które można obserwować jeszcze dziś.

Ideą debaty jest dyskusją nad charakterem tego kręgu cywilizacyjnego i jego miejsca w kulturze europejskiego średniowiecza, czasów późniejszych i chwili obecnej. Organizatorzy chcieliby zadać pytania o nasz wkład w dziedzictwo współczesnej Europy.

Temat wpisuje się w podjętą w ubiegłym roku dyskusję nad europejskimi korzeniami (Barbaricum czy Christianitas). Do udziału w spotkaniu zaproszono dwóch świetnych historyków, którzy podejmą temat z nieco odmiennych perspektyw.

Zachód czy Wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy Środkowej – debata
4 listopada 2014 roku, godz. 17.00
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Podziemny

Dodaj komentarz