Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej – warsztaty w Tbilisi

W ramach projektu Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej w dniach 4–6 listopada 2014 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi w Gruzji odbędą się warsztaty ze studentami, prowadzone przez Agatę Michowską, profesora ASP w Szczecinie.

„Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej", warsztaty w Tbilisi, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej", warsztaty w Tbilisi, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zajęcia składać się będą z wykładu, prezentacji prac studentów multimediów w Szczecinie oraz kilkudniowych warsztatów zakończonych wspólną prezentacją. Ideą projektu jest zainspirowanie przyszłych artystów gruzińskich pracą na polu edukacji estetycznej z jednej strony oraz integracja środowisk twórczych państw Partnerstwa Wschodniego z drugiej. Projekt jest kontynuacją warsztatów prowadzonych w zeszłym roku przez Elżbietę Jabłońską, Julię Kosterevą i Jurija Kurczaka oraz gruzińską grupę Bouillon.

W poszukiwaniu straconego świata

Współczesna kultura medialna tworzy przestrzeń, która niczym opisana przez Borgesa mapa Cesarstwa coraz szczelniej pokrywa przestrzeń naszego życia. Stanowi to nieuniknioną konsekwencję medializacji, która wkradając się we wszystkie obszary naszej egzystencji, odbiera nam zdolność do przeżywania i postrzegania świata w sposób bezpośredni. Sztuka, wprzęgnięta w ten proces od momentu pojawienia się w połowie XIX wieku fenomenu obrazów technicznych, wyznacza obszar niezwykle ważnych i śmiałych eksperymentów, ale jednocześnie staje się źródłem głębokiej refleksji nad kondycją człowieka uwikłanego w medialne strategie. Uświadamianie tego ważnego aspektu kultury współczesnej jest warunkiem nie tylko jej krytycznej analizy, ale również podstawą świadomej i odpowiedzialnej kreacji twórczej.

Kurator: Monika Szewczyk

Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej, część 2 – warsztaty w Tbilisi
Warsztaty odbędą się w dniach od 4 do 6 listopada 2014 roku
Akademia Sztuk Pięknych w Tbilisi

Dodaj komentarz