Mieczysław Grydzewski w swoim Silva rerum

W październiku nakładem Wydawnictwa Iskry ukazała się książka Silva rerum – wybór tekstów Mieczysława Grydzewskiego, założyciela i redaktora pism literackich dwudziestolecia międzywojennego – Skamandra i Wiadomości Literackich.

Mieczysław Grydzewski „Silva rerum” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mieczysław Grydzewski „Silva rerum” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wiadomości Literackie pod różnymi nazwami (Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie oraz Wiadomości) Grydzewski prowadził nieprzerwanie na emigracji w Paryżu (od 1939) i Londynie (od 1940) przez czterdzieści lat. Zebrane w książce felietony powstawały w latach 1948–1969 dla Wiadomości w rubryce zatytułowanej Silva rerum. Szybko stała się ona w tygodniku jednym z najciekawszych stałych elementów, od którego zaczynało się lekturę.

Arcydzieło dowcipu, zgrabności, ognia! – powiedział Juliusz Sakowski do Mariana Hemara po lekturze jednego z odcinków Silva rerum. Jan Lechoń po przeczytaniu rubryki w paryskim wydaniu z 1954 oku zanotował w swoim dzienniku: Dwie strony Grydzewskiego w Wiadomościach o 29 sztukach, które widział w Paryżu, to nie recenzje, nawet nie felietony, ale zupełnie nowy rodzaj i w tym rodzaju – arcydzieło.

Mieczysław Grydzewski Silva rerum
Premiera: 20 października 2014 roku
Wydawnictwo Iskry

Dodaj komentarz