Łukasz Murzyn – Digital Revelation u Pijarów

Od 5 listopada w Galerii Katolickiego Centrum Kultury Krypta u Pijarów w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Murzyna pt. Digital Revelation.

Łukasz Murzyn, „Mandylion”, wideoinstalacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Murzyn, „Mandylion”, wideoinstalacja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Digital Revelation Łukasza Murzyna to wystawa cyfrowej sztuki sakralnej. Tradycyjne formy sztuki sakralnej artysta realizuje językiem nowych mediów precyzyjnie wypełniając surowe wymogi teologiczne i liturgiczne stawiane przez Kościół. Wystawa obejmuje szereg wideoinstalacji będących twórczą aktualizacją form szopki bożonarodzeniowej, stacji drogi krzyżowej, ołtarza czy wreszcie całej świątyni – jak ma to miejsce w monumentalnym dookolnym fresku wideo Msza, stosowanym już w rzeczywistej liturgii. Łukasz Murzyn proponuje pozytywne odczytanie tradycji artystycznej Kościoła rozumianej jako historia ożywczych intelektualnych przełomów w duchu świętego Franciszka z Asyżu – twórcy pierwszej, żywej szopki – radykalnego happeningu szokującego wiernych doby średniowiecza. Artysta przekonuje, że niemal wszystkie spetryfikowane formy artystyczne uchodzące dziś za ikony konserwatywnej tradycji katolickiej powstając budziły szok a nierzadko sprzeciw części współczesnych. Zawsze jednak stanowiły zbawienną aktualizację języka kulturowej komunikacji i przyczyniały się do odświeżenia i pogłębienia recepcji Ewangelii.

Łukasz Murzyn – urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku odbył staż w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie (Holandia). W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie. Wykłada na Wydziałe Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia malarstwo, tworzy performance oraz instalacje i wideoinstalacje. Autor kilkunastu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Animator postdyscyplinarnego projektu Wysoka Kultura.

Łukasz Murzyn, Digital Revelation
Wernisaż: 4 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada 2014 roku
Galeria Katolickiego Centrum Kultury Krypta u Pijarów
ul. Pijarska 2
Kraków

Dodaj komentarz