• 2014-11-03

Pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin rusza w Concordia Design

Od 14 do 16 listopada w Concordia Design w Poznaniu potrwa pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę. W programie specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

Architextiles, proj. Aleksandra Gaca (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architextiles, proj. Aleksandra Gaca (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal to ludzie – twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np. Andre Stevensa – dyrektora artystycznego holenderskiego KKOBE. Festiwal odwiedzi też dr Andrew Hebden – wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny pokazując swoje spektakle na całym świecie.

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów, możliwości projektowych i użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Aby tego doświadczyć, mieszkańcy Poznania na małych skrawkach materiału będą zapisywać swoje życzenia i wieszać je na drzewach. Ambicją organizatorów jest także włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie „zaznaczy swoją obecność” w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią także w muzeum, w parku czy na uczelni. Punktem centralnym wydarzenia będzie wernisaż wystawy tkanin. Zainauguruje go artystyczny performance grupy ID Textile oraz kuratorskie oprowadzanie.

Temat tegorocznego festiwalu – Konteksty, pokazuje różne oblicza, w których pojawia się codziennie tkanina. Oprócz uczestniczenia w codzienności: obicia kanap, tekstyliów czy ubrań tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet… skutecznym narzędziem marketingowym. Wydzielono kilka obszarów tematycznych, wokół których skupiać się będą panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, debaty, wystawa, warsztaty oraz działania artystyczne.

  • Tkanina codzienna – niewidzialny uczestnik życia
  • Nowe spojrzenie na dekoracyjny aspekt tkanin – pokazanie różnych kontekstów, kolorów, funkcji i struktur
  • Możliwości stylizacyjne tkaniny – zmiana rzeczywistości
  • Wpływ tkaniny na otoczenie – tkanina jako plastyczny budulec
  • Tkanina jako środek artystycznego wyrazu – inspiracje
  • Skuteczne narzędzie marketingowe – tkanina i jej wpływ na pozycjonowanie i wartość przedmiotów lub usług.

Chyba trudno sobie wyobrazić jak wiele kontekstów i obszarów edukacyjnych tak naprawdę tworzy tkanina. To ogromny obszar konkretnej wiedzy, który podczas Festiwalu reprezentowany będzie serią ciekawych wykładów. Jest w czym wybierać, bo wykładać będą wszyscy goście specjalni: dr Dorota Taranek opowie o żakardach, Aleksandra Gaca o trójwymiarowych, akustycznych tkaninach ARCHITEXTILLES, a grupa ID TEXTILLE przybliży zagadnienie tkaniny multimedialnej. Gościem specjalnym będzie też Andre Stevens, który wystąpi z wykładem Textile Styling, swoją obecność potwierdził też dr Andrew Hebden – wykładowca jednej z najbardziej znanych szkół artystycznych w Anglii.

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym, choć oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł o tkaninie dowiedzieć się czegoś więcej. Stąd dbałość o to, aby stworzyć ofertę warsztatową absolutnie dla wszystkich. Znajdą się w niej warsztaty z druku jedwabnych apaszek, które będą własnoręcznie dekorowane wzorami (poprowadzi Justyna Medoń – artystka i pasjonatka pracy z tkaninami), warsztat z doboru wzorów (prowadzi Ewa Kostera, wstęp wolny), czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, które poprowadzą Witold Przewoźny i Lucyna Grupa w Muzeum Etnograficznym.

Dzieci też mogą zająć się tkaniną! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin prowadzonych przez Natalię Całus (wstęp wolny!), lub wspólnie pobawić się w Krainie Tkanin specjalnie zorganizowanej na tę okazję przez Warsztaty Agaty, gdzie będą poznawać wielość faktur i kolorów (to propozycja dla najmłodszych).

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, udział w warsztatach i potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym organizatora w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu.

Festiwal Tkanin
14-16 listopada 2014 r.
Concordia Design
Poznań

Dodaj komentarz