Galeria Pryzmat na wschód od Edenu

Od 10 listopada w Galerii Pryzmat ZPAP Okręgu Krakowskiego będzie można oglądać wystawę pt. East of Eden. Wśród artystów, których prace zostaną zaprezentowane, są: Peter Hristoff, Gregory Eltringham, Joanna M. Wężyk, Joanna Zemanek i Jerzy Dobrzański.

Joanna Zemanek, „Słodycze, naboje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Zemanek, „Słodycze, naboje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat wystawy nawiązuje do powieści amerykańskiego noblisty Johna Steinbecka Na wschód od Edenu (ang. East of Eden), której głównym tematem filozoficznym stała się walka dobra ze złem w człowieku, ukazana w realistycznej parafrazie biblijnej przypowieści o Kainie i Ablu.

Biorących udział w wystawie artystów interesuje pierwotne i nieprzemijające pytanie o naturę dobra i zła, przemocy i religii. Gdzie jest wschód od Edenu i jak go odnaleźć? Imigracja, migracja, bezrobocie, strach, rozpacz, niezrozumienie, polityka wyzysku i co za tym idzie ironia i komentarz do trudnych czasów stają się tematem prac prezentowanych na wystawie.

Pięciu artystów połączyła przed kilku laty przyjaźń. Poznali się w Nowym Jorku – ale to właśnie w Krakowie po raz pierwszy postanowili pokazać swoje prace. Nie wiedzą, czy Kraków jest na wschód od Edenu, czy na zachód od własnego Idaho… To co wiedzą jest natrętną pasją i odczuciem przemijającego czasu.

Peter Hristoff jest artystą i profesorem malarstwa i rysunku w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Jest reprezentowany przez galerię C.A.M. w Stambule. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem i tkaniną.

Gregory Eltringham jest artystą i profesorem malarstwa w Savannah College of Art and Design w stanie Georgia. Jego twórczość prezentowana jest w USA i Europie od ponad 30 lat. Uprawia malarstwo rodzajowe. Jest redaktorem artystycznego magazynu Artcore.

Joanna M. Wężyk jest profesorem malarstwa i rysunku z Kean University oraz grafiki komputerowej w BRHS, NJ. Jest reprezentowana przez Tina Kim Gallery w Nowym Jorku i C.A.M Gallery w Stambule. Swoje rysunki i obrazy olejne pokazuje na całym świecie od ponad 25 lat.

Joanna Zemanek jest artystką i asystentem na stanowisku doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się tkaniną, malarstwem, filmem.

Jerzy Dobrzański jest artystą i projektantem oraz adiunktem z tytułem doktora na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się projektowaniem, rzeźbą i filmem.

East of Eden
Wystawę można oglądać od 10 do 25 listopada 2014 roku
Wernisaż i spotkanie z artystami odbędzie się 20 listopada 2014 roku o godzinie 18.00
Galeria Pryzmat ZPAP Okręgu Krakowskiego
ul. Łobzowska 3
Kraków

Dodaj komentarz