Philémon Vanorlé w Studio BWA Wrocław

Od 5 listopada Studio BWA Wrocław będzie gościć belgijskiego artystę Philémona Vanorlé w ramach programu rezydencyjnego laboratorium ulicy Miastoprojekt, zainaugurowanego podczas Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH.

Philémon Vanorlé, „Stanley”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Philémon Vanorlé, „Stanley”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

BWA Wrocław przy współpracy z francuskim stowarzyszeniem La Malterie stworzyło otwarty konkurs dla artystów, którzy chcieliby uczestniczyć w rezydencji artystycznej we Wrocławiu. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń, to właśnie prace Philémona Vanorlé skupione wokół badania i eksplorowania przestrzeni publicznej, zostały uznane przez grupę kuratorów BWA Wrocław za najbardziej interesujące.

Philémon Vanorlé jako artysta korzysta z szeregu środków artystycznego wyrazu takich jak instalacje, fotografia, dyskretne interwencje. Wrażliwy na kwestie społeczne i ekologiczne podejmuje analizę śmieszności oraz brutalności miejskich realiów. Czerpiąc z miejskiej, nostalgicznej poetyki, celebrując powolność, jednocześnie kieruje swoją uwagę na zabawę i prozaiczność. Dzięki temu prace Philémona przybierają jedyny w swoim rodzaju paradoksalny, tragikomiczny wymiar łącząc w sobie spektakularność i banał.

W czasie rezydentury artysta stworzy nie tylko prace będące zapisem jego wrażeń i doświadczeń z pobytu w Polsce, ale również nawiąże siatkę kontaktów będącą powodem do dalszej wymiany artystyczno-kulturowej. Philémon na bieżąco będzie opisywał swój pobyt na Facebooku. Osobiście będzie go można również spotkać w Studio BWA Wrocław na ul. Ruskiej 46a/13 (II piętro).

Rezydencje artystyczne są ważnym punktem w programie Miastoprojektu – laboratorium ulicy realizowanego przy Studio BWA Wrocław i skupionego wokół różnych zjawisk w sferze publicznej. Miastoprojekt to również platforma do poszerzania współpracy międzynarodowej i promocji wrocławskich artystów. Dlatego też w ramach programu rezydencyjnego we francuskim Lille przebywa obecnie artysta Krystian TRUTH Czaplicki.

Pobyt zorganizowany w ramach partnerstwa między BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej i La Malterie Stowarzyszenie Lille, przy wsparciu Miasta Lille, Instytutu Polskiego w Paryżu, Ambasady RP w Paryżu, Instytutu Francuskiego w ramach umowy z miastem Lille, Miastem Wrocław i Europejską Stolicą Kultury – Wrocław 2016.

Philémon Vanorlé jest belgijskim artystą, wykorzystującym sztukę konceptualną do badania, analizowania środowiska miejskiego, jego przestrzeni oraz społecznych praktyk. Wykorzystując media takie jak instalacje, fotografie, dyskretne działania badające administracyjne struktury tworzy prace pełne zwierzęcej symboliki, a zarazem stawia pytania o kondycję społeczeństwa. Jego prace charakteryzuje zarówno romantyczny jak i lekceważący ton, opisujący polityczne tematy oraz miejskie śmieszności.

Od 2007 roku artysta prowadzi badania pt. Basse-cour (od angielskiego framyard – gospodarstwo). Jest to cykl fotografii blisko związanych z tematyką miasta, pełnego banałów oraz absurdalnego uroku. Philémon Vanorlé jest doktorem sztuk wizualnych (Paris 1). Obecnie działa artystycznie w La Malterie oraz współpracuje ze scenografem Arnaund Verley, tworząc duet Société Volatile.

Philémon Vanorlé, laboratorium ulicy Miastoprojekt
Rezydencja potrwa od 5 listopada do 17 grudnia 2014 roku
Prezentacja prac z rezydencji: 12 grudnia 2014 roku
Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz