• 2014-10-31

Rodzeństwo | Przedstawienie Krystiana Lupy

Krystian Lupa zaprezentuje 15 i 16 listopada w Tearze Imka spektakl Rodzeństwo według Thomasa Bernharda.

„Rodzeństwo”, fot. M. Gardulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rodzeństwo”, fot. M. Gardulski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawienie Lupy nie tylko wydaje się mistrzowską lekcją teatru, jest także świadectwem dojrzałej artystycznej wizji reżysera i jego zachwycających aktorów – pisał Łukasza Maciejewski.

Kreację głównego bohatera Ludwika stworzył Piotr Skiba, wieloletni, najbliższy współpracownik Krystiana Lupy. Warszawska publiczność zna go z głównej roli w słynnym Wymazywaniu, jako Paterę/Felliniego w Mieście snu, a także z Na szczytach panuje cisza i Persona. Tryptyk/Marylin. Grał też m. in. postać inspirowaną Andym Warholem w kultowym Factory 2 o nowojorskim środowisku pop-artu.

Ludwik jest wzorowany na postaci austriackiego filozofa Ludwika Wittgensteina, syna magnata stalowego, w którego domu bywali Brahms, Mahler i Strauss. Genialny myśliciel i szaleniec, napisał swój najważniejszy tekst w domu dla obłąkanych. Za powstanie dzieła zapłacił najwyższą cenę. Mówi: Przez całe życie wysilamy się na dwie, trzy strony nieśmiertelnego tekstu. Więcej nie chcemy.

Po stworzeniu opus magnum Ludwik przybywa na parę dni urlopu do rodzinnego domu, gdzie spotyka się z dwoma siostrami. Dramat rodzinny konfrontuje nas z tematami geniusza w prozie codzienności, relacjach między najbliższymi sobie ludźmi, które obciążone są przeszłością.

Siostry Ludwika grają wybitne krakowskie aktorki – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik oraz Agnieszka Mandat. Spektakl miał premierę w 1996 roku, w Teatrze Imka zostanie zaprezentowany w nowszej, wznowionej wersji.

Spektakl Rodzeństwo
15 i 16 listopada 2014 roku
Teatr Imka w Warszawie

Dodaj komentarz