• 2014-10-31

Opolska Jesień Literacka za pasem

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza do udziału w 12. Opolskiej Jesieni Literackiej. Wydarzenia będą się odbywały od 4 listopada do 15 grudnia.

12. Opolska Jesień Literacka – plakat (źródło: materiały prasowe)

12. Opolska Jesień Literacka – plakat (źródło: materiały prasowe)

Celem Opolskiej Jesieni Literackiej jest prezentacja ważnych wydarzeń literackich i kulturalnych kraju, a także popularyzacja dorobku twórczego opolskiego środowiska literackiego wśród studentów, młodzieży szkolnej i mieszkańców Opola. 12. Opolską Jesień Literacką zainauguruje spotkanie z Jerzym Illgiem – pisarzem, krytykiem literackim, wydawcą, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Znak, autorem książki Rozmowy, będącej zbiorem rozmów Jerzego Illga z zaprzyjaźnionymi poetami i artystami. Serdeczne i szczere rozmowy układają się w niezwykłą lekcję historii literatury nie tylko polskiej. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany tom poetycki Wisławy Szymborskiej Czarna piosenka.

Drugiego dnia gościem będzie Wojciech Bonowicz – poeta, dziennikarz i publicysta związany z Tygodnikiem Powszechnym, laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom poetycki Pełne morze. W zeszłym roku ukazał się jego tom zatytułowany Echa, nawiązujący do miejsca narodzin poety, czyli Oświęcimia.

Tegoroczne opolskie święto literatury stanie się okazją do wspomnień o Halinie Poświatowskiej. Gościem będzie Kalina Błażejowska, autorka Upartego serca. Biografii Poświatowskiej – opowieści o krótkim, lecz intensywnym życiu polskiej poetki.

Spotkajmy się w Honolulu to najnowsza powieść Jerzego Sosnowskiego. Podczas jednego z jesiennych wieczorów autor opowie o książce, która przedstawia fascynującą historię miłości i zadaje pytania fundamentalne, nad którymi współczesność pochyla się coraz rzadziej.

O tym, że Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie, przekonamy się podczas spotkania z Beatą Chomątowską, autorką ironicznej opowieści o życiu na emigracji.

W tym roku gościem MBP będzie też laureat Nagrody Literackiej Nike – Andrzej Stasiuk. Ten polski prozaik i eseista zaprezentuje najnowszą książkę Wschód, będącą niezwykłym zapisem podróży na Podlasie i dalej, aż do Rosji, Chin i Mongolii.

12. Opolska Jesień Literacka będzie także okazją do spotkania z pisarzem o polsko-węgierskich korzeniach, Krzysztofem Vargą, i jego najnowszą publikacją Czardasz z mangalicą, która jest zachętą do poznania węgierskiej kultury i smaków.

Do Opola zawita dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek, od lat pasjonująca się Azją Środkową. Jej książka Wystarczy przejść przez rzekę to obraz kolonizacji rosyjskiej, sowietyzacji, a następnie rozpadu Związku Radzieckiego i transformacji ostatnich dwudziestu pięciu lat, nakreślony za pomocą losów zwykłych ludzi.

Jak co roku, wiele uwagi poświęcone będzie lokalnym twórcom. Swoje najnowsze publikacje zaprezentują Teresa Nietyksza, Edmund Borzemski, Zdzisław Adamiec, Władysław Żołnowski oraz Bartosz Suwiński.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

12. Opolska Jesień Literacka
Od 4 listopada do 15 grudnia 2014 roku
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Dodaj komentarz