Włodzimierz Kalicki z kroniką dziejów świata w formie reportażu

Co łączy bitwę pod Grunwaldem, objawienia w Lourdes, The Beatles, pierwszego Polaka w kosmosie i katastrofę Titanica? Można się tego dowiedzieć z książki Włodzimierza Kalickiego Zdarzyło się, opublikowanej w październiku przez Wydawnictwo Znak.

Włodzimierz Kalicki „Zdarzyło się” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Włodzimierz Kalicki „Zdarzyło się” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Włodzimierz Kalicki przez lata tworzył swoją prywatną kronikę dziejów świata, wyszukując na przestrzeni stuleci, a nawet tysiącleci wydarzenia interesujące, przełomowe i dramatyczne – i opisując je tak, jak nikt przed nim tego nie zrobił. Autor tej przedziwnej kroniki wykreował nieistniejący dotychczas gatunek literacki: krótki, gorący reportaż z przeszłości – barwny jak kalejdoskop, wciągający jak kryminał w odcinkach.

Zdarzyło się to podróż przez epoki i kontynenty – od czasów starożytnych bitew poprzez głośne zamachy i katastrofy po upadki reżimów końca dwudziestego stulecia. Ten zbiór fascynujących opowieści składa się na kalendarz wszech czasów. Można go otwierać na bieżącej lub zupełnie przypadkowej dacie, czytać od początku do końca, odnajdować w indeksie poszukiwanego bohatera.

Zebrane w jednym tomie teksty uświadamiają, jak pasjonująca i bliska nam może być historia. Trzeba tylko umieć ją opowiedzieć.

Włodzimierz Kalicki (ur. 1955) – z wykształcenia inżynier cybernetyk, od pierwszego numeru Gazety Wyborczej jedna z jej najważniejszych twarzy. Cykl Zdarzyło się publikowany był na łamach jej reporterskich dodatków: Magazynu i Dużego Formatu. Autor zyskał sławę jako dociekliwy tropiciel dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów w czasie drugiej wojny światowej. Ogłosił m.in. W domu smoka (1998), Powrót do Sulejówka (2001), Ostatni jeniec wielkiej wojny (2002). Jest laureatem prestiżowych nagród: Polskiego Pulitzera za cykl reportaży z Chin (1998) oraz Grand Press (2000) w kategorii dziennikarstwo śledcze. Za cykl artykułów o pojednaniu polsko-niemieckim otrzymał główną Polsko-Niemiecką Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1997).

Włodzimierz Kalicki Zdarzyło się
Premiera: 20 października 2014 roku
Wydawnictwo Znak Horyzont

Dodaj komentarz