Zabiegi Marcina Orlińskiego

Pod koniec października nakładem WBPiCAK w Poznaniu ukazała się książka prozatorska Zabiegi, której autorem jest Marcin Orliński. To kolejna publikacja warszawskiego poety i prozaika, związanego przede wszystkim z najnowszą polską poezją.

Marcin Orliński – „Zabiegi”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Marcin Orliński – „Zabiegi”, okładka (źródło: materiały prasowe)

To najszybsza z dotychczasowych książek Marcina Orlińskiego. Zabiegi czyta się właściwie nie wiadomo kiedy. To coś w rodzaju notatek z wakacji nad morzem, kilkuzdaniowych obserwacji, wrażeń, wspomnień, porównań. Dziwne, że składając się z takich scenek, z takich obrazków, Zabiegi mają jednak precyzyjną konstrukcję, i zdumiewające, że przy takim nagromadzeniu banalności mówią jednak rzeczy istotne. Dotykają czegoś, co jest zbiorowym polskim doświadczeniem – tak o najnowszej książce Marcina Orlińskiego napisał Bohdan Zadura.

Zabiegi to proza postkurortowa. Jeśli chcecie wiedzieć, co naprawdę przeżyliście tego lata w Świnoujściu czy w podobnych wczasowiskach, czytajcie Orlińskiego. Jak na jeden turnus, jest to książka kompletna i zabawna – tak o książce Zabiegi napisał Marek Bieńczyk.

Zabiegi Marcina Orlińskiego to 4. tom serii Biblioteka Prozy Współczesnej WBPiCAK w Poznaniu.

Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, prozaik, krytyk literacki, publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN. Laureat stypendium Młoda Polska, stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stypendium m. st. Warszawy w dziedzinie literatury. Wydał tomy wierszy: Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował w takich czasopismach, jak: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Polska The Times, Twórczość, Odra, Akcent, Kresy, Dwutygodnik.com i Bez Dogmatu. Redagował rubrykę poetycką w tygodniku Przekrój i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy Zeszytach Poetyckich. Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, szwedzki i rosyjski. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marcin Orliński
Zabiegi
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Dodaj komentarz