Andrzej Leśnik – Kod Pamięci w Lesznie

Od 7 listopada w Galerii CKiS Wieża Ciśnień w Koninie będzie można oglądać wystawę malarstwa Andrzeja Leśnika pt. Kod Pamięci.

Andrzej Leśnik, cykl „Pamięć zapisu”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Leśnik, cykl „Pamięć zapisu”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W najnowszych pracach na papierze twórca czyni kolejny krok, odnoszący się do własnych doświadczeń. Wychodzi bowiem od dyspozycji elementów, znanych już z obrazu olejnego, poświęconego Kazimierzowi Malewiczowi. Z regularnych pasów zygzaków na płótnie tym pozostało jedynie pięć fragmentów, sugerujących podskórną obecność wizualnego rytmu, znanego z poprzednich kompozycji Leśnika. Te właśnie detale stały się inspiracją do różnorodnego przetwarzania ich właściwości: od naklejenia na nie kartonu i stworzenia kolejnej materialnej warstwy, poprzez wyciskanie ich obrysu we wrażliwej powierzchni kartonu lub podkładanie ich od spodu, aż po realne wycięcie i brak, równoznaczne z zaproszeniem rzeczywistej przestrzeni do wnętrza wizualnego układu.

Można więc zauważyć, że od hołdu dla Malewicza Leśnik przechodzi do hommage dla Jana Berdyszaka, którego dialogi z brakiem w obrazie stanowiły w tym wypadku intensywną inspirację.

Leśnik, czujnie wyzyskując potencjał grubych papierów i ich chropowatą powierzchnię, tworzy rozmaite wersje swoich kompozycji, wobec których odbiorcy nie mogą być pewni, co jest namalowane, co narysowane, co wycięte, a co jedynie odciśnięte lub podłożone od spodu, jakby z tyłu pracy. Dopiero percepcja z bliska pozwala odróżnić zastosowane na i w płaszczyźnie zabiegi, odkrywając oczom patrzących grubość papieru, przekrój jego krawędzi, niekiedy pomalowanych na różne kolory i rzucających barwną poświatę na jasne tło.

Prace są haptyczne – kuszą, by je dotykać i osobiście przekonać się, gdzie powstał rzeczywisty brak, w jakim miejscu zaś ciemny element został naklejony na płaszczyznę lub wklejony na plecy obrazu.

(Marta Smolińska, Maj 2014)

Andrzej Leśnik, cykl „Pamięć zapisu”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Leśnik, cykl „Pamięć zapisu”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Leśnik – ur. 1959 w Głuszycy na Dolnym Śląsku. W latach 1979–1984 studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Od roku 1984 związany z macierzystą uczelnią, obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, profesor nadzwyczajny UAP, prowadzi pracownie Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej. Kierownik studiów niestacjonarnych na Wydziale Edukacji Artystycznej. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem. Mieszka i pracuje na Wildzie w Poznaniu.

Jak pokazuje wciąż transformująca twórczość Andrzeja Leśnika, schematy wizualne nie zawsze muszą okazać się więzieniem. Tak o charakterystycznym dla modernizmu motywie siatki pisała Rosalind E. Krauss, widząc w nim ograniczenie dla potencjalnych przemian artystycznych poczynań. Leśnik już w końcu lat 80. XX wieku wybrał zygzak i – mimo prostoty tej struktury – nieustannie demonstruje jego potencjał.

Andrzej Leśnik, Kod Pamięci
Wernisaż: 7 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada 2014 roku
Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Dodaj komentarz