7. Triennale Młodych Kunszt w Orońsku

Do 30 listopada w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku można oglądać wystawę prac artystów 7. Triennale Młodych Kunszt Orońsko.

7 Triennale Młodych „Kunszt” Orońsko, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

7 Triennale Młodych „Kunszt” Orońsko, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1992 roku Jan Berdyszak zainicjował projekt promocji młodej sztuki w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, który był prekursorską ideą na ówczesnej scenie artystycznej i stał się jedną z najważniejszych manifestacji tego typu w Polsce. Zyskaliśmy możliwość poznania najbardziej interesujących twórców nowych pokoleń, których większość potwierdzała swój talent w późniejszej karierze artystycznej.

Impreza orońska wyróżnia się spośród podobnych wydarzeń otwartą, demokratyczną formułą ukazującą rozmaite dokonania w zakresie nie tylko rzeźby, ale także innych sztuk wizualnych. Zasady wyboru uczestników zmieniały się na przestrzeni lat. Jednak zawsze selekcja była dokonywana przez grupę kuratorów, krytyków bądź doświadczonych artystów w oparciu o ustalone demokratyczne kryteria. Uczestnicy tegorocznego Triennale zostali wyłonieni przez trójkę pracowników Centrum Rzeźby Polskiej: Leszka Golca, Jarosława Pajka i młodszego od nich Michała Grabowskiego przy pomocy pedagogów państwowych uczelni artystycznych z całego kraju. Ostateczne opracowanie i aranżację wystawy przyjął na siebie Leszek Golec.

W projekcie weźmie udział 25 artystów związanych z polskimi uczelniami, którzy zaprezentują rzeźbę, obiekty, instalacje artystyczne, sztukę video. Choć niektórzy są jeszcze na studiach, a inni zupełnie niedawno je ukończyli, ich prace i projekty cechuje wysoki poziom profesjonalizmu, co zdecydowaliśmy się zaakcentować tytułem wystawy. Czeka nas niezwykle interesujący przegląd utalentowanych młodych artystów, którzy często przed rozpoczęciem kariery artystycznej poszukiwali innych dróg życiowych. Ukończyli uczelnie techniczne, architektoniczne, psychologię czy szkoły muzyczne, a dopiero później zdecydowali się na sztukę wizualną, co często owocuje interesującymi efektami przekonującymi o dużej dojrzałości ich autorów. Podejmują oni w swojej twórczości ważne polityczne i społeczne problemy, wykazując zaangażowanie godne aktywistów czy ekologów.

Tegorocznemu Triennale Młodych towarzyszyć będzie indywidualna wystawa uczestnika wcześniejszej edycji tej imprezy, Grzegorza Drozda, eksponowana w Galerii Oranżeria, która jest wynikiem współpracy naszej instytucji z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Eulalia Domanowska, Dyrektor Artystyczny

Kurator: Leszek Golec
Współpraca: Jarosław Pajek
Koordynator: Michał Grabowski

7. Triennale Młodych Kunszt Orońsko, 2014
Wernisaż: 4 października 2014 roku, godz. 14.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada 2014 roku
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz