Bolszewicy i apostołowie

29 października nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów, której autorką jest Sylwia Frołow. Publikacja ta przybliża życiorysy ośmiu osób, które wywarły istotny wpływ na dzieje dwudziestowiecznej Rosji.

Sylwia Frołow – „Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Sylwia Frołow – „Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Dzieje bohaterów książki Bolszewicy i apostołowie to opowieść o walce, polityce, rewolucji, miłości, wierze, bólu i śmierci. A ponad nimi tragiczne pytanie: Czy było warto?

Wielki pisarz Maksym Gorki, który stał się człowiekiem instytucją. Bracia Aleksander i Włodzimierz Uljanowowie, którzy byli niczym awers i rewers tej samej monety. Mikołaj II, czyli Hiob zasiadający na tronie cara. Aleksander Parvus – czerwony kapitalista, który kupił rewolucję. Borys Sawinkow, terrorysta i romantyk. Maria Spiridonowa, która stała się świętą pośród rewolucjonistów. I Aleksandra Kołłontaj – apostołka miłości, chcąca udowodnić kobietom, że w niczym nie są gorsze od mężczyzn.

Stali po przeciwnych stronach rosyjskiej barykady. Rewolucjonista i wstecznik, ofiara i kat, zdrajca i zdradzony – jak pisał Joseph Conrad. Zasługują na pamięć, abyśmy mogli z tej pamięci wyciągać wnioski na przyszłość.

Po bardzo udanej biografii intymnej Feliksa Dzierżyńskiego Sylwia Frołow wprowadza nas za kulisy prywatnego życia i działalności politycznej innych ludzi uwikłanych w rosyjską tragedię rewolucyjną: Maksyma Gorkiego, Lenina i jego brata Aleksandra, Mikołaja II, Aleksandra Parvusa, Borysa Sawinkowa, Marii Spiridonowej i Aleksandry Kołłontaj. Skąd taki dobór bohaterów? Wszyscy zasłużyli na złą lub dobrą pamięć – tak o książce Sylwii Frołow napisał prof. Andrzej de Lazari.

Sylwia Frołow udanie prowadzi nas przez fascynujące i dramatyczne dzieje Rosji carskiej i sowieckiej, korzystając z autorskiego zestawu kluczowych postaci. Czyni to w sposób niebanalny i niewymuszony. Zadziwia znajomością źródeł i Rosji. Prowokuje do dyskusji, a całość czyta się znakomicie – tak brzmi opinia prof. Andrzeja Chwalby, dotycząca książki Bolszewicy i apostołowie.

Sylwia Frołow
Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów
Premiera: 29 października 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz