Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS

6 czerwca we wrocławskiej Hali Targowej odbędzie się promocja książki Anny Mituś i Piotra Stasiowskiego pt. Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS wydanej nakładem wydawnictwa BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej.

Anna Mituś, Piotr Stasiowski, „Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Mituś, Piotr Stasiowski, „Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sami siebie ogłosili legendą, kreując swój czas i swoje miejsce w historii sztuki. Powstali w stanie wojennym, ale nie chcieli walczyć o wolność. Chcieli z niej korzystać. Dlatego, jeszcze podczas studiów, zaczęli wydawać swoje własne pismo, robić sami sobie wystawy i organizować koncerty zespołów, które śpiewały tak, jak im się podobało. Zarzucano im pop i brak gustu a oni po prostu bawili się na własny rachunek, zachęcając innych do podobnej samodzielności.

W latach 90. Luxus nie mógł konkurować z dobrobytem. Jego afirmatywna energia bladła w obliczu spełniających się pragnień. Niektórym nawet mogło się wydawać, że artyści psują zabawę, bo na przekór optymizmowi chwili, wystawiali w galeriach śmieci, a ich powielane szablonowo obrazy pokazywały to, na co akurat nikt nie patrzył. Luxus towarzyszył polskiej transformacji. Opowieść o ludziach związanych z grupą jest zarazem opowieścią o generacji, która podzieliła doświadczenie wielkiej zmiany – politycznej, gospodarczej i kulturowej.

Luxus jest o marzeniach, jest o tym samym, o czym są filmy z Polą Negri, która całuje Rudolfa Valentino – a tak naprawdę oglądasz to w brudnym, zimnym, nieogrzewanym kinie, jesteś pomywaczką, która ma dwoje nieślubnych dzieci z dziedzicem. Patrzysz na ten lepszy świat, którego nigdy nie będziesz mieć, ale płacisz za to. O tym jest Luxus.

Paweł Jarodzki

Anna Mituś (1975) – krytyczka sztuki i kuratorka. Ukończyła historię sztuki i germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2003 roku pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Była współkuratorką i kuratorką wielu wystaw, m.in. Magazyn Luxus w Muzeum Współczesnym Wrocław, For Kids and Adults w Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Być jak Sędzia Główny w galerii Awangarda BWA Wrocław oraz wielu pokazów indywidualnych. Publikowała m.in. w Obiegu, Opcjach, Arteonie, Exicie oraz czeskim magazynie Umelec. Od 2008 roku jest redaktorką naczelną magazynu BIURO.

Piotr Stasiowski (1980) ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowe studia kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006–2011 był kierownikiem Studio działającym przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Od 2012 roku jest głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Członek Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz członek polskiej sekcji AICA. Kurator wielu wystaw, w Polsce i zagranicą.

Anna Mituś, Piotr Stasiowski, Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS
Wywiad z Luxusem: Piotr Rypson
Format: 170 x 230 mm
Ilość stron: 480
Nakład: 1000
Projekt książki: Maciej Lizak
Wydawnictwo: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Anna Mituś, Piotr Stasiowski, Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS
Promocja książki ze specjalnym udziałem artystów odbędzie się 6 listopada 2014 roku o godzinie 17.00
Hala Targowa, ul. Piaskowa 17
Wrocław

Dodaj komentarz