Agata Żołądź o wyobcowaniu w Galerii Schody

Od 27 października w warszawskiej Galerii Schody będzie można oglądać wystawę grafiki Agaty Żołądź pt. Obcy.

Agata Żołądź, „Nieprzysiadalność”, ksero, akwaforta, 70x100 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Żołądź, „Nieprzysiadalność”, ksero, akwaforta, 70x100 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Obcy autorstwa Agaty Żołądź prezentuje cykl kilkunastu grafik poświęconych tematowi wyobcowania. Bohaterem jej opowieści jest człowiek żyjący w poczuciu przynależności do świata, który nie jest w jego zasięgu. Nie potrafi odnaleźć związku i cech wspólnych ze światem oraz grupą społeczną, w której żyje. To ten, którego inni ludzie nie rozumieją̨, nie jest dla nich jednak niewidzialny. Wiedzą o jego istnieniu, lecz go nie akceptują̨. Samo słowo obcy ma zdecydowanie negatywne konotacje, potocznie rozumiane opisuje kogoś o niepełnym członkostwie w grupie. Owy Ktoś nie pragnie utrzymać dzielącego go z resztą grupy dystansu, lecz go zmniejszyć, a sytuacja w jakiej się̨ znajduje ciąży mu. Koncentruje więc swe działania na uzyskaniu akceptacji oraz stanowiska pełnoprawnego członka świata.

W tym wszystkim dominuje napięcie i strach, a także niemiłe poczucie niedopasowania. Żyjemy w świecie wszechobecnego uczestnictwa. Współczesny gigantyczny wzrost tendencji do dialogu i komunikacji paradoksalnie przyczynia się̨ również̇ do wzrostu problemu wyobcowania. Artystka szukając drogi ekspresji dla tego typu przemyśleń eksperymentuje z niekonwencjonalnymi technikami druku: tinta piaskową, kserem, offsetem. Warsztat po który sięga odzwierciedla emocjonalny rozpad i niemożność odnalezienia się̨.

Agata Żołądź – urodziła się̨ w 1987 roku w Tarnowie. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pokazane na wystawie prace to grafiki dyplomowe wykonane na przełomie 2013/2014 roku w pracowni wklęsłodruku pod opieką prof. Krzysztofa Tomalskiego. W kręgu jej artystycznych zainteresowań́ prócz grafiki warsztatowej znajduje się̨ również̇ malarstwo oraz grafika projektowa.

Agata Żołądź, Obcy
Wystawę można oglądać od 27 października do 7 listopada 2014 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz