• 2014-10-28

Festiwal Indywidualności Muzycznych | Łódź

W dniach od 14 do 23 listopada odbędzie się 10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. Jego celem jest prezentacja krajowych i zagranicznych muzyków o wyjątkowym dorobku.

10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych odbył się w listopadzie 1996 roku w Łodzi w okazji obchodów Roku Aleksandra Tansmana, polskiego awangardowego kompozytora muzyki orkiestrowej, fortepianowej i gitarowej, dyrygenta i pianisty-wirtuoza. Tegoroczny Festiwal to jubileuszowa, 10. edycja, która rozpocznie się spektaklem inauguracyjnym Wojna i Pokój Jordiego Savalla w Teatrze Wielkim 14 listopada.

Kolejne wydarzenia Festiwalu to odbywający się w Muzeum Miasta Łodzi koncert węgierskiego poety fortepianu, Jozsefa Baloga, wernisaż Tansmana (multimedialna, interaktywna wystawa) oraz koncert Renessaince Pop & Barock Music w wykonaniu hiszpańskiej grupy Laberintos Ingeniosos. Pragnący poznać bliżej twórczość patrona Festiwalu będą mogli obejrzeć film Aleksandra Tansmana tournee dookoła świata w Poleskim Ośrodku Kultury oraz dwuczęściową filmografię artysty Tansman Filmowy, zaprezentowaną w Sali Kinowej PWSFTviT.

Finał Festiwalu będzie miał miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej, gdzie opera L’Usignolo di Boboli i suita baletowa Sextuor zostaną wykonane przez Polską Orkiestrę Radiową i Chór Filharmonii Narodowej wraz z trójką śpiewaków operowych: Stevenem Schescharegiem (baryton), Gernotem Heinrichem (tenor) i Małgorzatą Olejniczak-Worobiej (sopran). Sponsorem generalnym Festiwalu została Grupy Atlas, angażująca się w aktywne wspieranie wydarzeń artystycznych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana
Od 14 do 23 listopada 2014 roku
Łódź

Dodaj komentarz