Michał Marek – Zamek w Zamku

Od 24 października we wrocławskim Centrum Kultury Zamek będzie można oglądać wystawę prac Michała Marka pt. Zamek.

Autor pracy: Michał Marek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Michał Marek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysł na tą wystawę pojawił się we włoskim mieście Arezzo już w 2008 roku podczas zwiedzania archeologicznej ekspozycji, której bohaterką była etruska figura Minerwy wykonana z brązu. Od tego momentu zaczęła kiełkować we mnie idea przygotowania cyklu o odkrywaniu i ocalaniu szeroko rozumianej pamięci. Wiedziałem, że muszę zrobić taką wystawę, ale wtedy nie miałem jeszcze pojęcia ani gdzie, ani kiedy ona powstanie, tym bardziej nie wiedziałem jaką przyjmie ostatecznie formę.

Na przestrzeni lat 2008 – 2014 systematycznie przybywało prac-obiektów oraz różnych koncepcji z myślą o tej właśnie ekspozycji. Cały czas brakowało jednak w tej układance głównego bohatera, myśli przewodniej i co najważniejsze; miejsca z nimi związanego. I jedno, i drugie pojawiło się dość nagle, a zarazem niespodziewanie, po przeprowadzce w 2010 roku do Leśnicy, peryferyjnej dzielnicy Wrocławia oraz nawiązaniu współpracy z tutejszym Centrum Kultury Zamek. Powoli odkrywałem dramatyczną historię fascynującego miejsca jakim jest zamek leśnicki, bez którego ciężko byłoby dziś wyobrazić sobie Leśnicę. To właśnie historia obiektu, wraz z nieistniejącymi już w jego wnętrzach malowidłami ściennymi, stały się brakującym elementem i pozwoliły mi zamknąć sześcioletnią pętlę myślenia o tej wystawie.

(Michał Marek)

Autor pracy: Michał Marek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Michał Marek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Marek urodził się w Krośnie w 1980 roku, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego. W latach 2000-2005 studiował malarstwo na ASP we Wrocławiu. Dyplom obronił w pracowni profesora Aleksandra Dymitrowicza. Od 2006 roku pracuje w macierzystej uczelni, jako asystent prof. Janusza Jaroszewskiego. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora. Zajmuje się głównie malarstwem, ale także rysunkiem, obiektem, instalacją, fotografią.

Michał Marek, Zamek
Wernisaż: 24 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 17 listopada 2014 roku
Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz