Maja Kitajewska – Outcast

Od 26 października w krakowskiej Galerii Szara Kamienica można oglądać wystawę prac Mai Kitajewskiej pt. Outcast.

Maja Kitajewska, „Modern Armour” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maja Kitajewska, „Modern Armour” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maja Kitajewska posługując się różnymi technikami tworzy relikty teraźniejszości. Medium w jakim artystka obecnie realizuje swoje prace, to haft cekinami. 
Migoczące powierzchnie wzbogacają obrazy o nową jakość, dzięki czemu to co nieuchwytne, staje się dostępne zmysłom, gdyż blask pojmowany jest w historii estetyki jako pierwiastek duchowy. Owe światło niesie ze sobą credo, o tym jest cykl Hymn, który niczym pieśń outsiderów składa się z błyszczących, haftowanych flag opiewających romantyczne idee.

W pracach Mai nierzadko przewija się korespondencja sztuk o charakterze symbolicznym. Artystka często odwołuje się do synestezji (cykl Rapsodia Echa, Hymn) tworząc zmysłową fuzję – fetysze. Wystawa Outcast (ang. wyrzucony poza nawias). Tytuł wystawy stanowi tło prac nie tylko w sferze formalnej, ale i tematycznej. Technika którą posługuje się artystka balansuje na krawędzi sztuk. Migoczące powierzchnie przywodzą na myśl ozdobne trofea, co nadaje obrazom charakter obiektów. Współczesna zbroja, Hymn w postaci flag, jak i magiczny łapacz snów niczym oręże outsidera jawią się jako materialny i zmysłowy relikt duchowych pragnień odklejonych od rzeczywistości.

aut.: Maja Majanna

Maja Kitajewska – odbyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest laureatką nagrody artystycznej SIEMENS 2011 i konkursu Inicjatywy ENTRY 2012. Jej prace uczestniczyły także w wystawie Coming Out, prezentujące najlepsze dyplomy ASP.

Wybrane wystawy indywidualne: Sugar, Spice And Everything Nice, Galeria Promocyjna, Warszawa, 2013; Ostatni gasi światło, Młode Forum Sztuki Galerii Białej, Lublin, 2012; Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co Ci się trafi, Galeria m², Warszawa, 2012
.

Maja Kitewska, Outcast
Wernisaż: 25 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 listopada 2014 roku
Galeria Szara Kamienica w Krakowie

Dodaj komentarz