Pastwisko świętych byków

16 października nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka Pastwisko świętych byków, której autorem jest Krzysztof Mroziewicz. Publikacja ta jest próbą opisania fenomenu, jakim są wielokulturowe oraz wielojęzyczne Indie.

Krzysztof Mroziewicz – „Pastwisko świętych byków”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Mroziewicz – „Pastwisko świętych byków”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Hinduski bóg Brahma potrzebuje czterech twarzy, aby widzieć wszystkie strony świata.

Mroziewicz potrzebuje pięciu języków, aby opisać Indie. Używa narracji reporterskiej, religioznawczej, politologicznej, kulturoznawczej i diariuszowej. Opowieść o historii i polityce przecina relacją z codzienności; precyzyjny język eseju przeplata z doraźnym zapisem dziennika.

Jeśli kogoś interesuje, dlaczego buddyzm jest religią ateistyczną, ilu bogów ma mitologia indyjska, albo jak zachęcić koty, aby nauczyły się pić mleko – powinien sięgnąć po Pastwisko świętych byków. Jeżeli kogoś interesują Indie – musi przeczytać tę książkę, ponieważ Mroziewicz jest jednym z dwóch polskich dziennikarzy (obok Aleksandra Janty-Połczyńskiego), którego Kalkuta nie pokonała.

Nie uciekł z Indii, ale został tam kilkanaście lat. Wrócił z opus magnum – tak o nowej książce Krzysztofa Mroziewicza napisała Urszula Glensk.

Książka Krzysztofa Mroziewicza o nieco prowokacyjnym tytule Pastwisko świętych byków gatunkowo jest w zasadzie zbiorem szkiców, z których każdy stanowi odrębną całość. Wszystkie jednak, jakby hołdując strukturalnej zasadzie powieści szkatułkowej, składają się też w jeden wspólny obraz doświadczeń dziennikarza i dyplomaty, bacznego obserwatora indyjskiego życia w rozmaitych jego aspektach.

Książka stanowi zatem oryginalną, autorską wizję Indii. Wizję wynikającą z dwunastu lat doświadczania Indii na co dzień. Po lekturze tekstu można wręcz postawić tezę, że Krzysztof Mroziewicz demitologizuje Indie. Czyni to poprzez chłodne i bezwzględne ukazanie tamtejszych realiów. Demitologizuje powierzchnię egzotyki, czyli neguje stereotyp. Niewątpliwie można zauważyć upodobanie autora do akcentów kontrastowych i dramatycznych, jednak jego wizja Indii pozostaje osobista, treściwa, realistyczna. I choćby tylko dlatego – warta poznania – tak brzmi recenzja książki Krzysztofa Mroziewicza, pióra Agnieszki Kuczkiewicz-Fraś.

Krzysztof Mroziewicz
Pastwisko świętych byków
Premiera: 16 października 2014 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz