Gottland debiutuje na ekranach polskich kin

7 listopada na ekrany kin w całej Polsce wejdzie Gottland. To wyjątkowa kolaboracja między Polską, Czechami i Słowacją – opowieści o Czechach spisane przez polskiego reportażystę Mariusza Szczygła na ekran postanowili przenieść studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU.

„Gottland” – reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, kadr (źródło: materiały prasowe)

„Gottland” – reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, kadr (źródło: materiały prasowe)

Przemysłowiec, który wprawił czeskie fabryki w ruch i gwiazda filmowa, która swą życiową rolę odegrała będąc kochanką Goebbelsa. Człowiek stawiający Stalina na piedestale i ten, który go z niego zrzucił. Pisarz, który nie kłamał tylko wtedy, kiedy tworzył fikcję. Chłopiec, który próbował podpalić kraj. Pięć epizodów, pięć wyjątkowych historii.

Gottland to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów oparte na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscytu Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów – tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze można trafnie rozpoznać, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, która wydaje się, że jest dobrze znana, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

Filmowy Gottland zaskoczy każdego, kto zna moją książkę – mówi Mariusz Szczygieł. – Jeśli lubicie moje czeskie książki i interesujecie się Czechami, to koniecznie zobaczcie ten film. Z filmu dowiecie się, co naprawdę młodzi Czesi mają w głowach, a nie tego, co wam przekazuje w imieniu Czechów Mariusz Szczygieł.

Gottland jest wynikiem czesko-polsko-słowackiej współpracy – film został wyprodukowany przez praskie Nutprodukce w koprodukcji z łódzką Centralą, Czeską Telewizją, BFilm, FAMU oraz Dolnośląskim Funduszem Filmowym. Obraz łączy w sobie tradycyjną formułę kina dokumentalnego, filmu fabularnego oraz animację. Zdjęcia do epizodu Kochaneczek narodu zostały w całości zrealizowane we Wrocławiu. Wzięły w nich udział czeskie gwiazdy ekranu: Jaroslava Pokorna (znana m.in. z Płonącego Krzewu Agnieszki Holland) oraz Jan Vondracek (zagrał w nominowanym do Europejskiej Nagrody Filmowej filmie Alois Nebel).

Gottland
Reżyseria: Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Radovan Sibrt, Klára Tasovská
Premiera: 7 listopada 2014 roku
Dystrybucja: Wrocławska Fundacja Filmowa

Dodaj komentarz