• 2014-10-28

Trąbka, jazz i ona

Anna Maria Jopek będzie gościem Tomasza Stańko podczas grudniowego koncertu BMW Jazz Club. Znakomita wokalistka powraca w ten sposób do niezwykłego jazzowego projektu, który współtworzyła przez pięć edycji.

„December Avenue”, fot. M. Kydryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

„December Avenue”, fot. M. Kydryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Maria Jopek – wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie.

Anna Maria Jopek zaśpiewa 5 grudnia na scenie Teatru Wielkiego podczas wieczoru December Avenue.

Tym razem na scenie królować będzie muzyka pełna ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Usłyszymy tytułową kompozycję December Avenue skomponowaną przez Tomasz Stańko specjalnie z myślą o BMW Jazz Club. Mistrz trąbki przyznaje, że Anna Maria Jopek jest jedną z najciekawszych wokalistek Oboje lubimy klimaty brazylijskiej bossa novy i myślę, że nasza muzyka pójdzie w tym kierunku.

Poza Anną Marią Jopek gośćmi Tomasza Stańko będą znakomici perkusjoniści Zohar Fresco, Stefan Pasborg oraz instrumentaliści: Nelson Veras (gitara), Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), a zespół Kroke, i Sławek Berny.

Dla Anny Marii Jopek koncert December Avenue to powrót do projektu BMW Jazz Club, którego ideę współtworzyła razem z Marcinem Kydryńskim. Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia pierwszych pięciu edycji tego niecodziennego artystycznego przedsięwzięcia. Zaczęło się w 2006 roku od Nocy Jazzu i Bossa Novy. Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński zaprosili do udziału w koncercie najwybitniejszego instrumentalistę muzyki brazylijskiej, twórcę stylu gry bossa novy na gitarze, przyjaciela i współpracownika legendarnego Antonio Carlosa Jobima, słynnego producenta – Oscara Castro Neves. Nie zabrakło też najpiękniejszych piosenek Anny Mari Jopek w nowych aranżacjach. W zespole stworzonym specjalnie na ten jeden wieczór pojawił się także fenomenalny Mino Cinelu – mistrz instrumentów perkusyjnych, wieloletni współpracownik Milesa Davisa, Stinga, Pata Metheny.

December Avenue
5 grudnia 2014 roku, godz. 20.00
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz