Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950–1970

14 listopada odbędzie się wernisaż wystawy Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950–1970. Do zwiedzania zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

„Miasta włókniarzy”, logotyp (źródło: materiały prasowe)

„Miasta włókniarzy”, logotyp (źródło: materiały prasowe)

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do wizyty w symbolicznym miasteczku, gdzie w witrynach sklepowych wystawiono artykuły tekstylne wyprodukowane w latach 50. i 60. XX w. w fabrykach Łodzi i Norrköping, a w polsko-szwedzkim kinie wyświetlany jest film o pracy i życiu mieszkańców obu miast. Miasteczko zostało wyczarowane w łódzkim muzeum na rzecz realizacji projektu Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950–1970. Dotyczy on realiów życia i pracy w dwóch ośrodkach włókienniczych: Łodzi oraz szwedzkim Norrköping po zapadnięciu w Europie żelaznej kurtyny, czyli w dwudziestoleciu pomiędzy rokiem 1950 a 1970.

Projekt zawiera dwie części. Część I to historie zapamiętane, zestawione w formie prezentacji multimedialnej zawierającej wybrane fragmenty wywiadów z dawnymi pracownikami fabryk włókienniczych obu miast, wzbogaconej fotografiami. Wywiady z łódzkimi włókniarzami przeprowadziły uczennice łódzkich szkół ponadpodstawowych pod opieką kuratora projektu. Dziewczęta rozmawiały z siedmioma osobami, które zechciały podzielić się swoją wiedzą i wspomnieniami o Łodzi włókienniczej z lat 1950–1970. Są to opowieści ludzi, którzy pracowali bezpośrednio w produkcji, jak również przedstawicieli kadry inżynierskiej. Pierwsza wypowiedź należy do osoby wywodzącej się z rodu fabrykanckiego. Fragmenty dotyczące tego samego przedziału czasowego zostały wybrane z udostępnionych przez Norrköpings Stadmuseum tekstów wywiadów z tamtejszymi pracownikami zakładów tekstylnych. Te osobiste relacje układają się w wielobarwną opowieść o pracy i życiu codziennym w miastach, których tożsamość definiowana była przez przemysł włókienniczy.

„Miasta włókniarzy”, projekt plakatu: M. Owczarek (źródło: materiały prasowe)

„Miasta włókniarzy”, projekt plakatu: M. Owczarek (źródło: materiały prasowe)

Część II projektu polega na zestawieniu obiektów materialnych w postaci wystawy przykładowych produktów tekstylnych (wzorniki i gotowe artykuły) powstałych w przedziale 1950–1970 w zakładach działających w Łodzi i Norrköping. Prezentowane fragmenty tkanin, przykłady wzornictwa, sukienki i inne elementy odzieży opowiadają o jakości, stylistyce i estetyce produkcji obu ośrodków.

Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950–1970
Wernisaż wystawy: 14 listopada 2014 roku, godz. 13.00
Wystawa czynna do 14 grudnia 2014 roku
Kurator: Agnieszka Szygendowska
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Ul. Piotrkowska 282
Łódź

1 komentarz do artykułu “Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950–1970”

  1. Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra”.

Dodaj komentarz