Jak zrobić Muzeum?

24 października ruszyła akcja Jak zrobić Muzeum?, promująca Muzeum Historii Żydów Polskich, którego otwarcie zapowiedziane jest na 28 października. Do 2 lutego będzie można oglądać wystawę czasową pokazującą proces tworzenia MHŻP.

Kraków Kazimierz, aplikacja mobilna (źródło: materiały prasowe)

Kraków Kazimierz, aplikacja mobilna (źródło: materiały prasowe)

Wystawa stanowi fotograficzne making of jednego z największych przedsięwzięć muzealnych w ostatnich latach w Polsce – od pierwszych działań podjętych przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 1993 r. aż po ostatnie etapy powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum nie powstałoby, gdyby nie zaangażowanie setek ludzi. Jego otwarcie jest wspólnym świętem nas wszystkich. Przed wielkim startem spotkajmy się na chwilę wspomnień i refleksji, spójrzmy z dumą w przeszłość i nabierzmy sił, by dalej iść do przodu – zachęca do odwiedzenia wystawy Jak zrobić Muzeum? Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przed twórcami postawiono ambitne cele: zobrazowania w nowoczesny i jak najbardziej atrakcyjny dla zwiedzających sposób historii, kultury, religii i obyczajów polskiej społeczności żydowskiej na przestrzeni wieków.

30 miesięcy wytężonej pracy 15-osobowego zespołu, co tydzień 5 nowych koncepcji i scenariuszy multimedialnych aplikacji, opracowanie ponad 5000 materiałów zdjęciowych i wreszcie efekt finalny: 75 aplikacji i 30 animacji pasywnych dostępnych w 9 galeriach tematycznych poświęconych różnym okresom historycznym – tak mogę podsumować pracę Clos Brothers dla Muzeum Historii Żydów Polskich – mówi Rafał Mikulski, założyciel i członek zarządu Clos Brothers, który stał na czele zespołu realizującego projekt.

Przykłady aplikacji multimedialnych, zrealizowanych dla Muzeum Historii Żydów Polskich:

  • Sklepienie synagogi – stanowisko interaktywne związane z rekonstrukcją sklepienia synagogi w Gwoźdźcu, punktem kulminacyjnym wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Na monitorach dotykowych można zobaczyć trójwymiarowy model sklepienia, które zostało zrekonstruowane w scenografii. Jednak dzięki możliwościom, jakie dają multimedia, można powiększać i pomniejszać każdy szczegół, zapoznać się z symboliką poszczególnych elementów sklepienia, wgłębić się w znaczenie dowolnie wybranych detali. Stanowiska interaktywne, 2 ekrany dotykowe dla jednego użytkownika.
  • Kraków Kazimierz – instalacja interaktywna łączy scenograficzną makietę Krakowa z projekcją filmową i stanowiskami interaktywnymi. Wszystkie te elementy razem pozwalają wyruszyć w wirtualną podróż po XVI-wiecznym Krakowie i krakowskim Kazimierzu, nowopowstałej dzielnicy żydowskiej. Projekcja filmowa przybliża omawiane stanowiskach interaktywnych tematy. Te z kolei są połączone z konkretnymi miejscami w Krakowie i na Kazimierzu. Aplikacje przybliżają różne aspekty życia Żydów i ich relacji z chrześcijanami. Instalacja multimedialna: projekcja filmowa, projekcja na makiecie, 8 ekranów dotykowych dla pojedynczych użytkowników.

Jak zrobić Muzeum?
Początek: 24 października 2014 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz