• 2014-10-27

Bert Danckaert. Simple Present – pięć kontynetów, kilkanaście miast

Od 24 października w łódzkim Atlasie Sztuki można oglądać wystawę fotografii Berta Danckaerta pt. Simple Present. Zostaną pokazane 54 fotografie z projektu, który belgijski artysta zrealizował w latach 2007–2013 odwiedzając kilkanaście dużych miast położonych na pięciu kontynentach.

Bert Danckaert, „Simple Present”, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bert Danckaert, „Simple Present”, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość urodzonego w 1965 roku w Antwerpii belgijskiego fotografa jest w Polsce mało znana, wręcz nieznana. Wystawa artysty w Atlasie Sztuki to pierwsze spotkanie polskiego widza z jego pracami. Bert Danckaert w 1990 roku ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii. Artysta wykłada fotografię w swojej macierzystej uczelni. Ponadto sporo pisze o fotografii, jego teksty regularnie publikowane są w renomowanych periodykach zajmujących się fotografią.

W napisanym specjalnie z okazji prezentacji projektu Simple Present tekście Adam Mazur stwierdza, że:

Fotografie Berta Danckaerta wpisują się w fotograficzny dyskurs sztuki współczesnej. Sytuujące się na przecięciu tradycji dokumentu topograficznego i abstrakcyjnej sztuki modernistycznej zdjęcia Danckaerta zwracają uwagę kunsztem nastawionej na estetyczne doświadczenie formy. Tego typu fotografia w Polsce jest stosunkowo słabo znana i ze względów historycznych trudno byłoby znaleźć analogie do tej twórczości w głównym nurcie rodzimej produkcji artystycznej.

W drugim z tekstów przygotowanych w związku z wystawą w Atlasie Sztuki Wojciech Wilczyk zwraca uwagę, iż:

Ahistoryczność i swoista bezobjawowość sfotografowanych przez belgijskiego autora lokalizacji to bardzo powabna i sugestywna zarazem wizja peryferii współczesności, których kształt jednak – o czym trzeba pamiętać – jest efektem procesów ekonomiczno-społecznych o zwykle dość brutalnym i bezwzględnym charakterze.

W kolejnym z publikowanych tekstów Jan Blommaert na temat projektu Simple Present napisał, że w twórczości Danckaerta:

widzimy dziwnie znajomy świat nijakich, niewyszukanych miejsc, w których upływa tak wiele naszego życia; miejsc, które mijamy nie poświęcając im żadnej uwagi; przestrzeni, które stanowią zaledwie trajektorie, odcinek łączący jedno miejsce z drugim. Jednym słowem są to miejsca, które określają nasze życie oraz należą do tak wielu innych ludzi w zurbanizowanym świecie.

Blommaert stwierdza też, że:

Ściany w świecie Danckaerta są sceną. Służą znakom ludzkiej działalności, oddziaływaniu ludzi na miejską przestrzeń (stwarzanie miejsc zamieszkania, obiektów użytku publicznego, śmieci i odpadów; z pozoru nieuporządkowanych układów obiektów, które poddają w wątpliwość celowość i design). Ściany pełnią w tym kluczową rolę, być może są nawet tego jedynymi stałymi i widocznymi elementami. Twórczość Danckaerta sugeruje, że warstwy ludzkiej działalności uwidaczniają się szczególnie w tych dziwnie znajomych, geometrycznych modułach wielkomiejskiego późnego modernizmu.

Wystawa Berta Danckaerta w Atlasie Sztuki powstała we współpracy z Roberto Polo Gallery z Brukseli.

Bert Danckaert, Simple Present
Wernisaż: 24 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 30 listopada 2014 roku
Galeria Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź

Dodaj komentarz