Mapa symptomów. Geometria Anny Szprynger w Gdańsku

Od 9 listopada w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pt. Mapa symptomów. Geometria Anny Szprynger.

Autorka pracy: Anna Szprynger, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Anna Szprynger, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Szprynger maluje różne EKG nieskończoności – tak o sztuce warszawskiej geometrystki napisał w swoim eseju Marek Bieńczyk.

Wystawa jest zapisem poszukiwań formalnych artystki, która posługując się najprostszym znakiem plastycznym – kreską, buduje złożone, wielopoziomowe kompozycje malarskie.

Ekspozycja opowiada o drodze, jaką podąża Anna Szprynger. Pozwala zrozumieć, że każdy motyw staje się autonomicznym malarskim uniwersum, jest równocześnie równoważny któremukolwiek innemu, ma jednakową siłę, której nie kwestionuje zmiana skali czy techniki wykonania.

Każdy moduł, owo Bieńczykowskie EKG nieskończoności, jest zmaterializowanym w obrazie wyborem, jednym spośród nieograniczonej liczby możliwych. Nie są to jednak światy alternatywne, nie chodzi tu o pytanie co by było, gdyby. Niepowtarzalny, jednostkowy moduł jest kolejną próbą uchwycenia z innej perspektywy istoty malarstwa, z definicji nieosiągalnej. Proces twórczy Anny Szprynger dokonuje się w pogodzeniu z tym, że szczeliny pomiędzy dziełem a pragnieniem dotarcia do istoty sztuki nie uda się zasypać nigdy. Nie podważa to jednak zasadności dokonywania malarskiego sondowania tej istoty z coraz to gęściej ustawionych punktów obserwacyjnych na jej orbicie. Artystka jest przekonana, że wszystkie podejmowane z żelazną konsekwencją próby składają się na coraz pełniejszy, choć zawsze niedoskonały obraz Nieuchwytnego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy na płótnie oraz rysunki. Będą fizycznym dowodem procesu myślowego artysty posługującego się językiem geometrii, którego wysiłek twórczy nie jest zamierzony na dojście do celu, a na ciągłe bycie w drodze, w poszukiwaniu.

Anna Szprynger urodziła się w 1982 roku w Warszawie. W latach 2001–2004 mieszkała w Kazimierzu Dolnym, gdzie ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych, filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie, w latach 2004–2006, studiowała na lubelskiej uczelni grafikę i malarstwo. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesor Doroty Grynczel. Miała 12 wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012), Galerii XX1 w Warszawie (2008). Brała udział w 25 wystawach zbiorowych. W 2013 roku została laureatem Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles.

Kurator: Anna Szprynger
Współpraca kuratorska: Grażyna Szcześniak (Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Mapa symptomów. Geometria Anny Szprynger
Wernisaż: 8 listopada 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia 2015 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Gdańsk

Dodaj komentarz