Tureckie rękodzieło w Warszawie

Od 28 października, przez 3 dni, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można podziwiać tureckie rękodzieło. Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych przez Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji. To jedna z niewielu okazji, by z bliska przyjrzeć się tureckiej sztuce.

Turecka ceramika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Turecka ceramika (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Bibliotece Uniwersyteckiej pojawi się czterech artystów – każdy zaprezentuje inną dziedzinę tureckiego rękodzieła. Odwiedzający będą mieli okazję poznać ebru, czyli sztukę malowania na wodzie, wyroby ze srebra i kamienia oltu (pol. gagat), turecką ceramikę oraz wyroby ze szklanych koralików.

Jedną z większych atrakcji będzie pokaz sztuki ebru, czyli metody tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie wodnych obrazów polega na odpowiednim nanoszeniu na powierzchnię wody farb w różnych kolorach. W wodzie znajduje się substancja zagęszczająca, uniemożliwiająca farbom opadanie na dno. Następnie artysta, tworząc marmurkowe i faliste kształty, przenosi je na papier, tkaninę lub skórę. Ebru wykorzystywane jest zarówno w kaligrafii, jak i sztuce dekorowania i oprawiania książek. Traktuje się je również jako odrębną dziedzinę sztuki.

W Bibliotece Uniwersyteckiej znajdować się będzie również stoisko z wyrobami ze srebra i kamienia oltu – w języku polskim nazywanym gagatem. Kamień oltu jest kamieniem półszlachetnym, głównie wykorzystywanym przy produkcji ozdób dla kobiet oraz tespihów (tureckich odpowiedników różańca). Najpopularniejszy jest kamień koloru czarnego. Od wieków wyroby są wytwarzane ręcznie, przy pomocy podstawowych narzędzi w małych przydomowych, jednoosobowych warsztatach, przechodzących z ojca na syna.

Wystawa – pokaz rękodzieła tureckiego organizowana jest w wyjątkowym dla Polski i Turcji roku. W 2014 roku obchodzimy 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Wystawa – pokaz rękodzieła tureckiego
Uroczyste otwarcie: 28 października 2014 roku o godzinie 11.00
Wystawa potrwa do 30 października 2014 roku
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
Warszawa

Dodaj komentarz