• 2014-10-25

Laura Makabresku w ciemności ciał jaskółek

Od 24 października w krakowskiej Galerii Pauza będzie można oglądać wystawę fotografii Laury Makabresku pt. Ciemne ciało jaskółek.

Fot. Laura Makabresku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Laura Makabresku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia, na których z największą czułością i precyzją uśmiercam swoje modelki, nadchodzą zawsze pod koniec. Układam je delikatnie na plecach, splatam im dłonie, odgarniam z twarzy każdy najmniejszy kosmyk włosów. Niech będzie jasna, widoczna i pełna. Na tych fotografiach ważny jest każdy detal, a ja dbam o niego, bo to jest obsesja. Ostatnia z nich była najpiękniejsza. Pod jej skórą płynęła woda i unosiła się wszelka podwodna roślinność. Uchwyciła się mnie dziesiątkami swoich palców. Zobaczyłam, jak oczy zachodzą powoli zielenią całkiem obcego gatunku.

Laura Makabresku

Laura Makabresku kondensuje baśń do kadru. Jednej sceny, w której rozgrywa się wszystko. Jest w dziecięcy sposób zafascynowana śmiercią. Śmierć w tej krainie jest wyzwalająca, jest rodzajem dobrego snu, w który zapadamy, szukając wieczności. Motywy i sceny powtarzają się. Obsesyjnie powracają wątki. Jest trwanie poza czasem, wszędzie i nigdzie, nigdy i zawsze, w siedemdziesiątej siódmej krainie. A wieczność jest tak samo okrutna jak śmierć.

[tekst: Magdalena Kownacka]

Laura Makabresku – urodzona w 1987 r. w Brzesku. Fotograf. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie

Laura Makabresku, Ciemne ciało jaskółek
Wernisaż: 24 października 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 23 listopada 2014 roku
Galeria Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz