• 2014-10-25

Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku

Wykwintne tułowickie kamionki zwane czarną porcelaną, prószkowskie zastawy czy fajanse Konstantego Laszczki to tylko niektóre z eksponatów, jakie od 5 listopada będzie można oglądać na wystawie Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

„Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Prezentowana ceramika to często zabytki unikatowe w skali europejskiej, powstałe w różnych latach, w odmiennych technologiach i stylistykach, o wyrafinowanych formach i zdumiewających dekoracjach. Szczególny podziw budzi prostokątna taca z uchwytami z manufaktury w Prószkowie, o powierzchni niemal w całości pokrytej plastyczną dekoracją złożoną z liści i kwiatów, wśród których rozmieszczono cztery pojemniczki na przyprawy w kształcie kuropatw, na uwagę zasługuje także raciborska waza do zupy z uchwytami w postaci baranich głów, lśniące figurki z Pacykowa czy miniaturowy serwis dla lalek sygnowany przez Hutę Franciszka.

Na ekspozycji, przygotowanej w części historycznej w całości ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, ukazana zostanie także tzw. czarna porcelana z I połowy XIX wieku z reliefami i srebrnymi bądź żółtymi zdobieniami z manufaktury w Tułowicach, a spośród dzieł Konstantego Laszczki (1865–1956) – rzeźbiarza, malarza pozostającego pod wpływem twórczości Augusta Rodina – pojawią się dekoracyjny wazon o niezwykłych uchwytach w formie chimer czy baśniowa figura zaklętej w ptaka królowej.

Muzealną kolekcję fajansu, kamionki i porcelany (zwanej białym złotem) powstałej w ciągu trzech minionych stuleci dopełnią współczesne wyroby wytwórni z Bogucic, Bolesławca i Ćmielowa.

Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku
Wernisaż: 5 listopada 2014 roku, godz. 17.00
Od 5 listopada 2014 roku do 29 marca 2015 roku
Kurator: Iwona Mohl
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Bytom

Dodaj komentarz