Międzynarodowe Przyjęcie w TRAFO

Od 7 listopada w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Przyjęcie.

„Przyjęcie”, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, banner wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przyjęcie”, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, banner wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ostatnio głośno było o wypowiedzi uznanego amerykańskiego krytyka Davida Hickeya, który ogłosił, że opuszcza paskudny i pusty świat sztuki współczesnej: Jestem intelektualistą i nie obchodzi mnie to, czy jestem zaproszony na przyjęcie, czy nie. Odchodzę. – powiedział.

Tytuł wystawy Przyjęcie nawiązuje nie tylko do deklaracji Hickeya, ale odnosi się również do antysystemowego filmu z 1968 roku The Party (reżyseria: Blake Edwards), który w prześmiewczy sposób przedstawia elitę towarzyską Hollywood. Główny bohater filmu, grany przez Petera Sellersa, zaproszony na uroczysty bankiet do domu poważanego producenta nie potrafi odnaleźć się w środowisku pełnym obłudy i sztywnych norm, popełniając gafę za gafą.

Wydarzenie performatywne pod tytułem Przyjęcie stawia pod znakiem zapytania zarówno kondycję współczesnego świata sztuki jak i formę, w jakiej sztuka współczesna jest przedstawiana w galeriach czy na targach. Idąc zatem za głosem Hickeya wystawa pragnie zainicjować dyskusję wokół pytań: Dlaczego artyści powinni nadal tworzyć sztukę? Dlaczego sztuka powinna być wystawiana i wyceniana? Czy sztuka ma jeszcze coś powiedzenia? W tym sensie performans, jako jedna z najbardziej radykalnych odmian sztuk pięknych, wydaje się być najodpowiedniejszym środkiem wyrazu, aby udzielić odpowiedzi na te pytania.

Wspomniane zagadnienia wydają się również zasadne w fazie przemian, przez którą przechodzi Szczecin – miasto, które poszukuje nowej tożsamości. I jaką pozycję w nowej identyfikacji kulturowej regionu zajmuje Trafostacja Sztuki? Wieczór performatywny, zaplanowany w okrągłą rocznicę rozpoczęcia działalności Trafostacji Sztuki, nawiąże symbolicznie do tradycji Dożynek i Święta Dziękczynienia poprzez przygotowanie w głównej sali wystawowej stołu z potrawami. Wspólnie zasiądą do niego zarówno artyści jak i zaproszeni goście i przyjaciele z całego świata. Dziękczynny wieczór obfitować będzie w całonocny program performatywny, od happeningu po koncert muzyki undergroundowej. Rytuał Przyjęcia odbywać się będzie w obrębie całego budynku, a publiczność będzie mogła wziąć udział w przygotowaniu posiłków, rozmowach i dyskusjach oraz tradycyjnej procesji wokół stołu biesiadnego.

Mimo wstępnie ustalonego menu wieczór będzie miał charakter improwizowany, wręcz spontaniczny, ponieważ performance jest z natury nieprzewidywalny. Na wymiar wystawy wpłyną nie tylko działania performatywne, które mogą przybrać różnorodny kształt i formę, lecz również w pewnym sensie współudział widzów, gości przyjęcia, którzy jednocześnie sami staną się częścią dzieła sztuki. W efekcie końcowym powstanie wystawa będąca dokumentacją filmową Przyjęcia.

Artyści: Thomas Eller (Niemcy), Thomas Kratz (Niemcy), Anaïs Héraud-Louisadat (Francja), Ilya Noé (Meksyk), Michael Burditt Norton (USA), Justyna Olszewska (Polska), Wiktor Polak (Polska), Ryszard Waśko (Polska), Poul R. Weile (Dania)

Kuratorka: Łucja Waśko-Mandes

Przyjęcie
Wystawę można oglądać od 7 listopada do 31 grudnia 2014 roku
Wieczór performatywny: 31 października 2014 roku, godz. 18.00
Finisaż: 31 grudnia 2014 roku, godz. 19.00
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz