Nick Terry w tarnowskim BWA

Od 24 października w tarnowskim BWA można oglądać wystawę prac Nicka Terry pt. Milori Blue.

Nick Terry, „Milori Blue”, plakat, BWA w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nick Terry, „Milori Blue”, plakat, BWA w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nick Terry studiował malarstwo w Sarah Lawrence College w Nowym Jorku (dyplom w 1989 roku). Mieszka i pracuje w Marfie w Teksasie na granicy pustyni Chihuahua, gdzie w 1986 roku amerykański artysta z nurtu minimalizmu Donald Judd założył kolekcję sztuki współczesnej Chinati Foundation. Swoje prace wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Włoszech, Niemczech, Holandii i Szwecji. Jest to pierwsza prezentacja artysty w Polsce.

Jego zainteresowanie malarstwem wiąże się z zaciekawieniem podstawowymi elementami, z których składa się świat. Każdy jego obraz wyraża uniwersalną całość, jednocześnie sugerując, że w elementach całości nie ma nic z natury stałego. Jego twórczość zachęca widza, żeby był cierpliwy i starał się zobaczyć więcej, żeby postrzegał sam akt widzenia jako płaszczyznę różnych możliwości i transformacji. Obrazy te mogą pomóc nam przejść od tradycyjnego braku uważności na co dzień do zainteresowania – nie tylko rutyną życia codziennego, które postrzegamy w tradycyjny, przewidywalny sposób, lecz także do kontemplacji i medytacji. Wszystkie komponenty sztuki Terry’ego, w tym farba, którą sam sobie przygotowuje, zapas starannie wybranego papieru oraz metoda wielowarstwowego nakładania kolorów, prowadzą nas w stronę innego sposobu istnienia w świecie i odczuwania świata. Każdy obraz pozwala widzowi dostąpić poziomu zainteresowania, który jest przede wszystkim drogą do otwarcia.

José Esteban Muñoz, Kierownik Katedry Performatyki w Tisch School of the Arts, Uniwersytetu Nowojorskiego (tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska)

Nick Terry, Milori Blue
Wystawę będzie można oglądać od 24 października do 23 listopada 2014 roku
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz