• 2014-10-24

Mazl Tov w Teatrze Żydowskim

26 października w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się Mazl Tov – pokaz specjalny z okazji otwarcia wystawy 1000 lat historii Żydów polskich Muzeum Historii Żydów Polskich.

„Mazl Tov” w Teatrze Żydowskim (źródło: materiały prasowe)

„Mazl Tov” w Teatrze Żydowskim (źródło: materiały prasowe)

Włączając się w oficjalne obchody otwarcia wystawy głównej 1000 lat historii Żydów polskich Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Żydowski, Zygmunt Rolat i Irene Plekta zapraszają na spektakl Mazl Tov oraz specjalny koncert Franka Londona i Yaakova Lemmera.

Mazl Tov to pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny przygotowany specjalnie na wyjazd teatru na tournée do Meksyku. W jednej z ról wystąpi Gołda Tencer, autorka scenariusza i reżyserii. Do spektaklu zagra na żywo orkiestra pod kierownictwem muzycznym Teresy Wrońskiej.

Przedstawienie ukazuje życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Organizatorzy zapraszają do wspólnej podróży do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii, głosami podwórkowych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Najlepszym przewodnikiem po tym świecie będzie żydowski humor i dowcip. Spektakl zostanie zaprezentowany w języku polskim i jidysz (kwestie mówione – po polsku, piosenki – w jidysz).

Podczas drugiej części wieczoru odbędzie się koncert muzyki żydowskiej: Franka Londona i Yaakova Lemmera z zespołem: Benjy Fox-Rosen (kontrabas), Sanne Möricke (akordeon), Guy Schalom (perkusja) oraz Michael Winograd (klarnet).

Frank London – nowojorski kompozytor i trębacz, jest jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, uhonorowany prestiżową nagrodą Grammy. Jest założycielem zespołu The Klezmatics i liderem Frank London Klezmer Brass Allstars. Skomponował muzykę do A Night in the Old Marketplace, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasu Skrzypka na dachu. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych.

Yaakov Lemmer – jest jednym z czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera.

Mazl Tov
26 października 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich
Plac Grzybowski 12/16
Warszawa

Dodaj komentarz