• 2014-10-24

Huba w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnalów

24 października do kin w całej Polsce wejdzie Huba – trzeci wspólny film Anki i Wilhelma Sasnalów, którego światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Film zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności na Festiwalu Nowe Horyzonty, wygrał też Ars Independent Festival i Festival du Nouveau Cinema w Montrealu.

„Huba” – reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (źródło: materiały prasowe)

„Huba” – reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (źródło: materiały prasowe)

Huba zwyciężyła w sekcji LAB 43. Festival du Nouveau Cinema. To konkursowy blok nie tylko filmowy festiwalu, na który składają się projekcje krótkiego i długiego metrażu, wideo instalacje i performance.

Huba przedstawia historię czworga bohaterów: mężczyzny i fabryki, kobiety i dziecka oraz niejednoznacznych relacji, które ich łączą. Opowieść prowadzona prawie bez słów, choć milczenie i ciszę zestawiono tutaj z akompaniamentem pulsujących fabrycznych/organicznych odgłosów. To rzeczywistość innej, a jednak znajomej Polski. Często marginalizowanej, niemal zaczerpniętej już z przeszłości, a wciąż aktualnej, współczesnej.

Huba może być odczytywana jako portret rodziny biblijnej à rebours, ale to tylko jeden z tropów. To także obraz rodziny jako społeczności naznaczonej transformacją ustrojową – wsobnej, hermetycznej, rozbitej, zdekonstruowanej. Opowieść o samotności, upadku, a jednak trwaniu patriarchalnych wartości, ruinie systemu, przy jednoczesnym kulcie rumowiska. Zmiany ustrojowe są tu niczym płyny ustrojowe – w wiecznym procesie.

Huba to wreszcie obraz intymnego świata – lub jego braku – matki i dziecka oraz współzależności, która może zrodzić się z biegiem lat między człowiekiem a jego miejscem pracy. Dwa różne warianty współodczuwania, uzależnienia, bolesnej symbiozy. Pozbawiona sentymentalności opowieść o macierzyństwie, narodzinach i śmierci, w której kreacja wizualna i fabularna miesza się z dokumentalnym realizmem.

Zdjęcia trwały niecały miesiąc, odbyły się w październiku 2012 r. w Mościcach, przemysłowej dzielnicy Tarnowa, rodzinnego miasta twórców. Za kamerą stanął Wilhelm Sasnal, reżyseria i scenariusz to praca wspólna duetu. W filmie udział wzięli: Wojtek Słowik (dziecko), śp. Jerzy Gajlikowki (mężczyzna) i Joanna Drozda (kobieta).

25 października o godz. 16.00 w warszawskiej Kinotece Multiplex w Pałacu Kultury i Nauki będzie miał miejsce seans filmu Huba, po którym odbędzie się spotkanie z Anką Sasnal, reżyserką. Poprowadzi je Aśka Drozda.

Huba
Scenariusz i reżyseria: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
Premiera: 24 października 2014 roku
Obsada: Joanna Drozda, Jerzy Gajlikowski, Wojciech Słowik
Produkcja: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Sadie Coles HQ.

Dodaj komentarz