• 2014-10-24

Dzikie historie okiem Szifrona

17 października na ekranach polskich kin zadebiutowała przewrotna komedia Damiána Szifrona Dzikie historie, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczają nerwy.

„Dzikie historie”, reż.  Damián Szifron, kadr (źródło: materiały prasowe)

„Dzikie historie”, reż. Damián Szifron, kadr (źródło: materiały prasowe)

Większość współczesnych ludzi żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają . Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą dość! i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

Te historie narodziły się w najbardziej niepokornej części mojej wyobraźni. Kiedy pracowałem nad innymi projektami – i często byłem bardzo rozczarowany, że nie da się ich zrealizować – zacząłem pisać krótkie historie, które pozwoliłyby mi pozbyć się nadmiaru frustracji. Po jakimś czasie zdałem sobie sprawę , że we wszystkich tych opowiadaniach powracają pewne tematy i motywy, dzięki czemu są one dość spójną całością , opowiadającą o zemście, destrukcji, katharsis. A przede wszystkim o niezwykłej przyjemności, jaką daje… utrata kontroli. Tworzenie tych opowieści było dla mnie wyzwalającym doświadczeniem. Powróciłem do fascynujących mnie w młodości antologii z najlepszymi opowiadaniami kryminalnymi i grozy, przypomniałem sobie produkowaną przez Spielberga serię Amazing Stories czy Nowojorskie opowieści wyreżyserowane przez Coppolę , Scorsese i Allena. One dawno temu ukształtowały pewne ścieżki w mojej świadomości. Teraz mogłem nimi podążyć, odnajdując kreatywną wolność i pole do eksperymentów – tak o swoim filmie wypowiedział się reżyser, Damián Szifron.

Damián Szifron – urodził się w 1975 r. w Ramos Mejia w Argentynie. Studiował teorię filmu, a potem filmoznawstwo na Universidad del Cine w Buenos Aires. W latach 2002–2003 pisał scenariusze, reżyserował i produkował dwa sezony nagradzanego i cieszącego się rekordowymi wynikami oglądalności serialu Los Simuladores. W 2003 r. jego debiutancki film fabularny – Na dnie morza – zaprezentowany został w programie międzynarodowego festiwalu filmowego w Mar del Plata. Ta czarna komedia wyróżniona została Srebrnym Ombu dla najlepszego filmu z Ameryki Łacińskiej. W 2005 r. zrealizował swój drugi film, Tiempo de valientes, policyjną komedię obsypaną nagrodami, świetnie przyjętą przez krytykę. W 2006 r. wrócił do telewizji, by napisać i wyreżyserować serial Hermanos y detectives, który okazał się kolejnym sukcesem. W 2008 r. Szifron otworzył studio produkcyjne Big Bang, które zajmuje się realizacją projektów kinowych i telewizyjnych. Po Dzikich historiach ma w planach realizację historii miłosnej The Perfect Couple (La pareja perfecta), ambitnego projektu science-fiction The Foreigner (El Extranjero) oraz anglojęzycznego westernu Little Bee.

Dzikie historie
Reżyseria: Damián Szifron
Premiera: 17 października 2014 roku
Obsada: Rita Cortese, Ricardo Darín, Erica Rivas, Leonardo Sbaraglia, Nancy Dupláa, Darío Grandinetti, Oscar Martínez, Osmar Núñez.
Produkcja: Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar, Esther García
Dystrybucja: Gutek Film

Dodaj komentarz