• 2014-10-23

Remus – najważniejsze dzieło literatury kaszubskiej

25 października o godz. 19.00 Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierowy spektakl Remus na podstawie Życia i przygód Remusa Aleksandra Majkowskiego, najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej.

„Remus”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Remus”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie i przygody Remusa Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywana z Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. Życie i przygody Remusa to barwne dzieło na miarę Don Kichota, gdzie w podróży po Kaszubach bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba.

Adaptację powieści przygotował Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, reżyser i dramaturg. Nad scenografią pracują – pod kierunkiem reżysera i scenografki Katarzyny Zawistowskiej – dwie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Monika Ostrowska i Katarzyna Skoczylas. Jako kompozytor muzyki do spektaklu debiutuje Adrian Jerzy Amrugiewicz, realizator dźwięku i akustyk, autor ścieżek dźwiękowych do licznych spektakli przygotowywanych z dziećmi i młodzieżą w Miniaturze.

Ze względu na trwający obecnie w Miniaturze remont premiera spektaklu wyjątkowo odbędzie się w nowootwartym Europejskim Centrum Solidarności. Jest to znakomite miejsce do prezentacji ważnego dla naszego regionu spektaklu o poszukiwaniu tożsamości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa. Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

Spektakl Remus
Premiera: 25 października 2014 roku, godz. 19.00
Miejski Teatr Miniatura
Gdańsk

Dodaj komentarz